Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Domácí

ŠÁNDOR: Z Ruska si děláme nepřítele úplně zbytečně

„Nemyslím, že by v Rusku všichni plakali nad Koněvem. Jde spíš o obecný postoj k roli Sovětského svazu a Rudé armády za druhé světové války. A ta je nezpochybnitelná,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas bezpečnostní analytik Andor Šándor (viz ZDE).

Uražené city Rusů chápu

Odstranění sochy v předvečer 75. výročí vítězství nad fašismem se Rusů dotklo z pochopitelných důvodů, myslí si Šándor. „V Rusku má každý v rodině někoho, kdo byl zabit nebo zraněn v druhé světové válce. Sentiment je tam silný, i když my to tady tak nevnímáme.” Dlouhodobé zhoršování vztahů s Ruskem, na které spor o Koněvův pomník ukazuje, není podle Šándora v našem zájmu. „Je to hloupé hospodské rusobujství. Nemá co dělat ve veřejném prostoru. A jenom hlupák si rozšiřuje okruh svých nepřátel úplně zbytečně,“ uvedl dále.

Rusko vnímá NATO jako největší hrozbu

“Pro Rusy jsme jakožto součást Severoatlantické aliance potenciální nepřítel,” myslí si Šándor. „Měli bychom se zamyslet, jestli rozšiřování NATO na východ bez toho, aby se braly v potaz ruské bezpečnostní zájmy, učinilo Evropu bezpečnější. Měli bychom uvažovat o lepších vztazích. Pokračování současného napětí není nic dobrého pro nikoho,“ uzavřel Šándor.

Rudolf Hruboň