Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Zahraniční

ŠÁNDOR: Vojáci NATO hlídali v Afghánistánu opiové lány

Kvůli politické korektnosti jsme se nedokázali podívat hrozbě do očí a doplatili jsme na to v Afghánistánu. V rozhovoru pro server Kupředudominulosti.cz o tom promluvil bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor (viz ZDE).

Tálibánu je potřeba dát šanci

Šándor se podobně jako ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vyslovil za to, že Tálibánu je nutné dát šanci pro dialog. Ostatně radikálové již avizovali, že se ke starým pořádkům vracet nechtějí a slibují i volnější režim pro afghánské ženy. Zájmem České republiky je, aby se situace v Afghánistánu stabilizovala. „Neměli bychom říkat: ‚Tak, pánové, s vámi nikdy.‘ Měli bychom jim dát příležitost, aby ty sliby, které zatím dávají, aby je naplnili. Mělo být především naším zájmem, aby země byla stabilizovaná a neohrožovala nás. V tomto bychom měli být rozvážní a měli bychom to velmi pečlivě zvážit, a pokud ty standardy budou naplňovat, tak proč bychom s nimi nekomunikovali?“ položil si otázku generál v záloze.

Evakuace Západu byla fiasko

Evakuaci západních zemí z Afghánistánu označil za fiasko. Připustil ovšem, že postupu Tálibánu zabránit již nešlo. „Dneska vlastně máme jenom jiný typ vrtulníku na střeše té ambasády, než byl v Saigonu v roce 1975,“ poznamenal Šándor. Americkému prezidentovi Joe Bidenovi vyčetl, že byl v té době na dovolené v Camp Davidu, volno měl i britský ministr zahraničí Dominic Raab. „Musíme si prostě připustit, že nás neřídí elity. Je mi to líto to říct, ale pokud bude Evropská komise složená z politiků druhé, třetí kategorie tak, aby těm domácím neškodili… Podívejte se na Ursulu von der Leyenovou. Já jsem to tady už říkal: Zdecimovala bundeswehr více než maršál Žukov Hitlerův wehrmacht, a je to politik, který by měl řídit Evropskou komisi? To je prostě celý problém, že my jsme taženi událostmi, nikterak je nepředvídáme, nejsme je schopni předvídat,“ povzdechl si bezpečnostní expert.

Povzbuzení islamistů ve světě

Dále se pozastavil nad tím, že během dvaceti let okupace se zvýšila produkce opia. Mnohdy ty opiové lány hlídají vojska Severoatlantické aliance,“ upozornil generál. Podle něj hrozí, že vítězství Tálibánu povzbudí další islamisty v různých částech světa. Ukáže jim to, že nad západními zeměmi lze vyhrát. „Já myslím, že jeden z nejhorších dopadů toho, co dneska vidíme, je to, že to ukazuje všem těm různým darebákům v Mali, v Iráku, v Libyi, v Sýrii, kdekoli, že naši bratři, svatí bojovníci, boží bojovníci, dokázali porazit po Sovětském svazu i Spojené státy se Severoatlantickou aliancí, a když to oni dokázali, proč my bychom nedokázali něco menšího? Vždyť ono to jde, my ty bezvěrce můžeme porazit, musíme být jenom odhodlaní. Já myslím, že oni si v tomhle strašně nabili, toho se bojím podstatně více, než že sem pojedou nějací Tálibánci na motorkách a budou tady cosi páchat,“ varuje expert.

Okupace povzbuzovala terorismus

To může vést ke zvýšení bezpečnostní hrozby i v Evropě. Zároveň ale upozorňuje, že právě vojenské akce NATO v muslimských zemích domácí terorismus podněcoval. „Víte, když americký bezpilotní prostředek zaútočí na nějaký objekt v Afghánistánu, kde se mylně domnívá, že probíhá polní shromáždění velitelů, zabije všech 100 lidí, a pak se ukáže, že to byla afghánská svatba, tak těžko může říct, co jako. My, protože už jsme taková společnost, která si myslí, že není smrt, tak to neukazujeme, ale Al-Arabíja, Al-Džazíra, tyto televize to ukazují. Tihle lidé se na to koukají, a je velmi jednoduché v nich vyvolat ten pocit nenávisti vůči Západu, protože tady jsou vaši bratři muslimové takto zabíjeni. Pokud tam ti lidé vidí mrtvé děti, což oni velmi rádi ukazují, tak se potom nedivme. Možná tím snížením angažmá v Afghánistánu můžeme paradoxně přispět k tomu, že také nemusí být důvod příliš se dál povzbuzovat, ale těžko říct,“ dodává.

V Kábulu se nebojovalo za Prahu

Připomeňme, že prezident Miloš Zeman se opakovaně stavěl proti stažení vojsk z Afghánistánu. Varoval, že pokud NATO opustí tuto zemi, tak ji ovládne Tálibán a vznikne nový Islámský stát, což by ohrozilo i bezpečnost České republiky. „V Kábulu se bojuje za Prahu,“ prohlásil před třemi lety. S tímto názorem se Šándor ale neztotožňuje. „Nebojuje se a nebojovalo se za Prahu. Myslím, že to bylo hrubé zkreslení, které možná mělo dát zdůvodnění, proč tam jsme tak dlouho, a také si nějak zdůvodnit, proč máme 14 mrtvých vojáků, kteří prostě během výkonu té mise zahynuli, ale za Prahu ne, určitě ne,“ uzavřel své vyjádření k situaci v Afghánistánu bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a v současné době bezpečnostní expert Andor Šándor.

Zpracoval Rudolf Hruboň