Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Domácí

ŠÁNDOR: Směšný příběh a kolem něj se vyřádila protiruská kampaň

Kauza „muž s ricinem“ je českou ostudou, která fatálně poznamenala vztahy s Ruskem. Bez ohledu na to, co vykládají někteří politici nebo experti. Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora se jedná o ostudu. Uvedl to v rozhovoru pro Parlamentní listy (viz ZDE).

Jsme za hlupáky

“Ostuda se rodila od první chvíle, kdy jsme z anonymního udání, došlého české tajné službě, udělali veřejnou aféru, ve které mohli dát mnozí průchod své rusofobii. Nakonec celá věc neměla pro ČR žádné dobré řešení,” uvedl Šándor. Každému, kdo se jen trochu oprostí od rusofobismu, musí být zřejmé, kdo je v ricínové kauze za hlupáka. Novinářskými cenami ověšení investigativci by nás málem přivedli do války. Anonym se stává ‘nejcennějším a věrohodným’ zdrojem tajné služby,” dodal ve svém příspěvku na sociální síti.

Vytvořili jsme si problém

My jsme si sami udělali problém, který jsme měli v rukou, a nevěděli jsme, co s ním. Ale on jednou nějak skončit musel. Takže jsme přišli s řešením, které bylo pro nás jediné možné. A řekli jsme, že pana Končakova obvinil pan Rybakov v rámci nějakých vzájemných vztahů na ambasádě. To mi přijde jako velmi přitažený příběh,” pokračoval analytik.

BIS uvěřila anonymu

Tento příběh nemohl dopadnout dobře, protože si BIS, a já nevím proč, naskočila na nějakého anonyma, který vypadal věrohodně. My nevíme, jak ta zpráva vypadala, jak byla věrohodná, ale BIS na ní naskočila. Pak to někdo pustil do médií, Respekt to rozehrál, a viděli jsme řadu vzedmutých vášní, které se pak ukázaly jako náš lapsus,” uvedl dále Šándor.

Bez logiky

“Logika zpravodajské práce je samozřejmě pro mnohé skryta, ale existuje. A podle této logiky Rusko nemělo žádný zájem a nic by nezískalo pokusem zabít pražské komunální politiky, kteří vystupují jednoznačně protirusky. Na to samozřejmě mají právo, druhá věc je, zda to této zemi neškodí,” pokračoval Šándor.

Kauza se nevyšetří

“V této zemi se bohužel nikdy nic pořádně nevyšetří, takže si nedělám iluze, že by se na to, kdo to do Respektu pustil, přišlo. Závažné podle mě je to, že v této zemi úniky z tajných služeb, nebo třeba i z policejních spisů, začaly patřit k našemu koloritu. To jsou taková místa, ze kterých by informace v žádném případě utíkat neměly. A my tomu neumíme, nebo možná nechceme učinit přítrž,” uzavřel rozhovor pro Parlamentní listy bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Zpracoval Rudolf Hruboň