Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Domácí

ŠÁNDOR: Němci potřebují ruský plyn. Erdogan je největší hrozbou pro Evropu

Bývalý velitel Vojenského zpravodajství generál Andor Šándor v rozhovoru pro portál Parlamentní listy prohlásil, že Německo nemá jinou alternativu k ruskému plynu, a tedy i nyní budované druhé lince plynovodu Nord Stream 2 (viz ZDE).

Vítězí německý pragmatismus

Podle slov českého generála v celé kauze vítězí pragmatismus. “Jestliže se Němci po výbuchu Fukušimy rozhodli odejít od jádra, pokud utlumují těžbu uhlí, zbývá jim jediný vlastní zdroj, a to jsou větrníky. Ty je zachránit nemohou. Vyspělá německá ekonomika potřebuje zdroj energie a tou je pro ni plyn. Proto stavba Nord Stream 2, která už teď spolkla deset miliard eur, je věc, kterou si těžko mohou dovolit zastavit. Nemají alternativu. To by se museli vrátit k tuhým palivům, nebo podlehnout stále sílící jaderné lobby v Německu, která se nevzdala představy, že by v Německu neměly být jaderné elektrárny,” prohlásil Andor Šándor.

Ruský plyn je čtyřikrát levnější

Šándor dále upozornil na cenovou dostupnost ruského plynu. Z jeho pohledu není jednoznačné ani to, bude-li nový ruský plynovod pro Německo představovat jakoukoli formu ohrožení. „Plyn z Ruska je navíc čtyřikrát levnější než břidlicový plyn ze Spojených států. Takže se tato ekonomika jasně nabízí. Největší zájem na zastavení tohoto plánu mají logicky Spojené státy. Do jaké míry je správné tvrzení, že se zvýší závislost Německa na Rusku, aby to ohrozilo německou bezpečnost, je diskutabilní. Podle mého názoru Rusko má zájem prodávat plyn do Německa i do jiných států západní Evropy. Je to pro ně ekonomicky důležité. Nezdá se mi, že by v Rusku kdokoliv chtěl vést válku v Evropě. To mi nedává žádný smysl,” dodal Šándor.

Rusko jako spolehlivý partner

“Byť mají tendenci vůči některým zemím používat zdroje svého nerostného bohatství jako součást zahraniční politiky, tak proti Německu si nemyslím, že by to kdykoliv udělali,“ uvedl dále Šándor. Rusko jako spolehlivého zahraničního obchodního partnera Andor Šándor ilustroval na příkladu Česka a českých nákupů jaderného paliva pro atomové elektrárny v Rusku. „My dostáváme od Rusů jaderné palivo a zatím se nestalo, že by se nás v tomto směru snažili vydírat. To se samozřejmě také může někdy změnit. V tuto chvíli to ale vidím méně pravděpodobné. Rusové chtějí toto prodávat a mít své zisky, což je logické,” prohlásil bývalý velitel Vojenského zpravodajství.

Turecko je hrozbou pro Evropu

“Po mém soudu – a říkám to už několik let – Turecko má skutečně potenciál být největší hrozbou pro Evropu. Jeho politika je zřejmá – dlouhodobě vůči Řecku, nyní eskalace kvůli plynu, všem těm věcem s Kyprem, v kontextu Libye a podobně. Vidíme tu poměrně nebezpečný trend. Prohlášení Erdogana, že Jeruzalém je turecké město, také věci celkově moc nepomáhá. Rozmach Turecka připomíná snahu o částečné vzkříšení nějaké nové Osmanské říše. Turecko pochopilo, že členskou zemí Evropské unie nebude. Severoatlantická aliance je pro Turecko malá. Některé požadavky na členskou zemi ani Turecko nesplňuje. Dává NATO za vinu, že v Sýrii podporovalo jejich úhlavního nepřítele. To jsou syrští Kurdové. Tento problém je velmi složitý. Největší je, že nikdo není ochoten Turecko přinutit k tomu, aby ubralo plyn. Spojené státy nyní zápasí s něčím jiným. Nikdy také nebudou chtít přijít o svoji základnu v Incirliku.,” pokračoval Šándor.

Erdogan dráždí skoro všechny

“Turecko dráždí skoro všechny – Západ, Rusko, teď i Izrael. Je to od prezidenta Erdogana dost odvážné, nebo jiným slovem drzé… Někdy je to rétorika, která celé věci nepomůže. Je pravda, že Jeruzalém byl 300 let pod tureckou nadvládou až do roku 1917. To ale ještě neznamená, že takto flagrantně můžete říci, že Jeruzalém je turecký. Na něj si dělají nárok jak Židé, tak křesťané i muslimové. Je to prostě centrum všech tří monoteistických náboženství. Ale některé faktické kroky jsou takové, že Erdogan se nezdráhá se rozhádat s kýmkoliv. Mám dojem, že si možná ani neuvědomuje, že hraje vyšší ligu, než na kterou má,” uvedl dále Šándor. “Francouzský tlak je významný, ale není rozhodující. Pokud nepřitlačí Německo, jako velmi významný obchodní partner Turecka, tak si Turecko může dovolit tyto svoje eskapády. Navíc v době koronaviru nemůžeme očekávat, že by se Německo samo potrestalo tím, že by zavedlo sankce pro Turecko. Byť by zřejmě mohly mít nějaký dopad, ale zároveň Německo musí výrazně sledovat i svoji nemalou tureckou menšinu. Problém tam dnes je i v této rovině,” uzavřel rozhovor Šándor.

Zpracoval Rudolf Hruboň