Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó; Foto: Gabriel Cruz / Wikimedia Commons

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó; Foto: Gabriel Cruz / Wikimedia Commons

Zahraniční

SAMOZVANÝ PREZIDENT Guaidó čelí skandálu, opozice se rozpadá

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jemuž se začátkem roku podařilo sjednotit opozici a vyvolat v zemi masové protivládní protesty, ztrácí podporu a podle některých analytiků už nemá velké šance ukončit vládu legálně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura.

Korupční skandál jeho poslanců

Podle posledního průzkumu soukromé společnosti Datanálisis klesla Guaidóovi od února podpora ze 60 procent na listopadových 42 procent. Před pár dny se navíc objevily zprávy o možné korupci několika opozičních poslanců. Juan Guaidó na skandál desítky poslanců v úterý reagoval prohlášením, že parlament, jehož je předsedou, prý ustaví komisi k vyšetření této kauzy. Toho v lednu uznal opozicí ovládaný parlament prozatímním prezidentem, když poslanci odmítli nový Madurův mandát, protože podle opozice i EU a řady zemí regionu vzešel údajně z nesvobodných voleb. Za dočasnou hlavu země Guaidóa uznalo přes 50 států, Rusko, Čína anebo Turecko ale dál stojí za Madurem.

Konec éry “harmonie a jednoty”

“Přišel konec éry harmonie a jednoty,” komentoval současnou situaci ve venezuelské opozici místní analytik Dimitris Pantoulas. Politoložka Luz Mela Reyesová už nevěří v to, v co věřila před deseti měsíci. “Mnozí si tehdy mysleli, že pád Madurovy vlády je nevyhnutelný… Ti skeptičtější, včetně mě, ho očekávali v řádu týdnů,” řekla Reyesová deníku The Washington Post. “Nyní se zdá, že nejenže Maduro zůstane u moci, ale že Guaidó navíc ztrácí podporu,” dodala.

Protesty nedosáhly ničeho

Podporu Guaidó ztrácí také v ulicích, kam se mu minulý měsíc nepodařilo dostat větší počty lidí na protivládní protesty. Důvodem je podle analytiků frustrace z toho, že změna režimu stále nepřichází, i to, že lidé v této krizí sužované zemi mají existenční starosti. “Mým každodenním pochodem je cesta pro vodu a plyn. Nemůžu ztrácet čas jinými záležitostmi,” citoval minulý měsíc dřívější účastnici protestů server BBC Mundo. “Pochody v ulicích jsme ničeho nedosáhli,” dodává.

Rudolf Hruboň