Bývalý prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer; Foto: Jindřich Nosek (NoJin), Wikimedia Commons

Bývalý prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer; Foto: Jindřich Nosek (NoJin), Wikimedia Commons

Domácí

“S kým jste se tam sešli?” FISCHER VYSLÝCHÁ všechny, co mají něco společného s Čínou

Senátor Pavel Fischer patří dlouhodobě mezi extrémní kritiky vztahů s Čínou. Jeho fanatismus se mimo jiné projevuje svoláváním jednání senátního výboru pro bezpečnost, kde se snaží vyslýchat lidi spojené s Čínou a posilovat tak nenávist vůči ní. Píše o tom server Aktuálně.cz (viz ZDE).

Dotazníky jako za dob StB

První takové jednání senátního výboru se konalo v červnu. Promluvili na nich představitelé byznysu či bezpečnostní komunity. Fischer ale také mapuje údajný “čínský vliv” v Česku i neveřejnou cestou, když respondentům na toto téma rozdal dotazníky. “S kým jste se v Číně sešli?”, ptal se také mimo jiné i tlumočníka prezidenta republiky Miloše Zemana, který ale vyplnit dotazník odmítl.

Dotazník obsahuje třiadvacet otázek rozdělených do tří tematických bloků. Fischer chtěl znát názory respondentů na aktuální česko-čínské vazby, podrobnosti spolupráce instituce, kde daný dotazovaný působí, s čínskou stranou, a náměty na budoucí podobu česko-čínské problematiky. Mimo jiné se také ptal, zda zpovídaný vyrazil do Číny, kdo mu cestu platil, případně s kým se v Číně setkal.

Tyto Fischerovy metody připomínají postupy neblaze proslulé komunistické státní bezpečnosti (StB), kdy byl tehdy takto jejími příslušníky zpovídán každý důležitý člověk, kdo tenkrát vycestoval do zemí mimo tehdejší socialistický tábor. Je alarmující, že se takové metody vrací ze strany člověka ve vrcholné politice, který se při svém špiclování ohání demokracií a údajným zájmem státu.

Rudolf Hruboň