Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský; Foto: Michal Reiter / Wikimedia Commons

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský; Foto: Michal Reiter / Wikimedia Commons

Domácí

RYCHETSKÝ ČELÍ TRESTNÍMU OZNÁMENÍ kvůli výrokům o Klausovi a Rusku

Kvůli nedávným výrokům předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského o údajném napojení bývalého prezidenta Václava Klause na Rusko padlo trestní oznámení. Na Rychetského ho podal Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Jeho stíhání ale musí schválit Senát.

Údajné financování z Ruska

Macinka to řekl ČTK. Domnívá se, že se Rychetský dopustil pomluvy a případně i křivého obvinění. Uvedl, že o svém kroku Klause informoval. Vadí mu Rychetského vyjádření z rozhovoru na rádiu Frekvence 1 z 26. dubna, kde mimo jiné uvedl: “… jsem získal pocit, že ať přímo nebo nepřímo je ten Institut Václava Klause patrně z ruské strany nějak podporován finančně, a nepochybně hraje tedy roli, jak bych to řekl, stejnou jako ti ruští trollové, to znamená podpory něčeho, co je tak hanebné a barbarské, že si to skutečně nezaslouží žádným způsobem se snad tím vážně zabývat,“ řekl. Na dotaz moderátora, zda tím myslí přímo Klause, odpověděl, že ano.

Pomluva či křivé obvinění

Rychetský tím podle Macinky uvedl o Klausovi a jeho kanceláři nepravdu o finanční podpoře z Ruska. Tím se měl podle něj dopustit trestného činu pomluvy. Macinka se zároveň domnívá, že se Rychetský mohl slovy o Klausovi a o jeho údajné podpoře „něčeho, co je tak hanebné a barbarské“ dopustit trestného činu křivého obvinění. Macinka odmítl, že by byl institut finančně podporován subjektem z Ruska. V textu trestního oznámení uvedl, že Klaus ruskou agresi odsoudil a neexistuje žádný důkaz, že by ji zlehčoval. Rychetský proto podle něj účelově použil lež. Zároveň podotkl, že Rychetského vyjádření vzhledem k jeho postavení lidé nevnímají pouze jako „názorový komentář“, ale jako informaci nebo jako „potvrzení určité skutečnosti Ústavním soudem“.

Klaus válku odsoudil

Macinka ČTK řekl, že Klaus o podání trestního oznámení ví. „Prezidenta Klause jsem o svém záměru podat trestní oznámení na předsedu Ústavního soudu informoval, ale obsah tohoto oznámení jsme spolu nekonzultovali. Učinil jsem to čistě jako soukromá osoba, kterou výroky Pavla Rychetského v rádiu nesmírně pobouřily,“ uvedl. Bývalý prezident Klaus se k dění na Ukrajině vyjádřil několikrát. 24. února, tzn. v den, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, mimo jiné uvedl, že „napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit“. V rozhovoru pro Frekvenci 1 v dubnu označil válku na Ukrajině za zločin, tragickou chybu a řekl, že ji nelze ospravedlňovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň