Ulice Kyjeva poničené válkou; Foto: Státní správa města Kyjeva / Wikimedia Commons

Ulice Kyjeva poničené válkou; Foto: Státní správa města Kyjeva / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSOVÉ ZASÁHLI KYJEV v odpovědi na ukrajinské útoky z nedávných dnů

Z ukrajinské metropole Kyjeva byly v noci na pátek hlášeny mohutné exploze. Uvedla to agentura Reuters a stanice BBC s odvoláním na místní média a svědky. Rusko tak zřejmě odpovědělo na ukrajinské útoky na ruské cíle z minulých dnů.

Pouze materiální škody

Výbuchy byly podle Reuters hlášeny rovněž z města Cherson na jihu země, Charkova na severovýchodě a Ivano-Frankivsku na západě. Bezprostředně po explozích podle ní nebyly hlášeny z měst škody, ukrajinská média pouze informovala o výpadcích elektřiny v některých částech Kyjeva. Zatímco v ostatních městech varovné sirény utichly, v Luhanské a Záporožské oblasti na východě země byly stále slyšet, dodala agentura. Nejnovější exploze jsou patrně jedny z nejvýznamnějších v oblasti hlavního města od začátku dubna, kdy se ruské jednotky z regionu stáhly, podotkl Reuters. Ruská vojska odešla z většiny oblastí na severu země a své vojenské akce v poslední době soustředí zejména na východ Ukrajiny, kde zřejmě chystá novou ofenzivu.

Naplněné varování

Rusko v předchozích dnech varovalo, že bude bombardovat velící centra v Kyjevě v reakci na několik incidentů na svém území v příhraničí, které přičetlo ukrajinským diverzním akcím. Jednak byl poškozen jeden železniční most, což zkomplikovalo přesun ruských sil na Ukrajinu, jednak byly ostřelovány ruské příhraniční obce včetně hraničního přechodu. Ve čtvrtek Rusko obvinilo Ukrajinu z ostřelování obytných domů z vrtulníků v příhraniční západoruské Brjanské oblasti a útok ohlásila také ruská Belgorodská oblast. Ukrajina obvinění podle agentury AFP odmítla. Moskva už dříve varovala, že přeshraniční útoky a sabotáže na ruském území by mohly přimět ruské ozbrojené síly k útokům na ukrajinská velitelství včetně těch v Kyjevě.

Zpracoval Rudolf Hruboň