Ruští vojáci na Ukrajině; Foto: Gavril Grigorov / Wikimedia Commons

Ruští vojáci na Ukrajině; Foto: Gavril Grigorov / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSOVÉ DOBYLI Severodoněck, Ukrajinci se stahují

Ruská vojska na Ukrajině dobyla po urputných bojích významné město Severodoněck. Ukrajinská armáda se ve strachu z obklíčení ve spěchu z oblasti stahuje. Po Mariupolu je to další významná prohra kyjevského režimu.

Ukrajinci se stahují

“Ukrajinští vojáci dostali rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku na nové obranné pozice,” přiznal ve vysílání kanálu Dom šéf luganské regionální vojenské správy jmenovaný Kyjevem Serhij Hajdaj.
Podle něj “nemá smysl být v rozbitých pozicích, protože každým dnem může počet mrtvých na neopevněných územích neúměrně růst. Proto bylo učiněno takové rozhodnutí, že naši obránci, kteří tam jsou <…> již dostali příkaz se stáhnout do nových pozic a odtud vést normální plnohodnotné vojenské operace,” řekl Hajdaj. Dodal, že infrastruktura Severodoněcku je zcela rozbitá, poškozeno nebo zničeno je 80 % až 90 % domů. Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany podle agentury Reuters odmítl Hajdajův výrok komentovat s tím, že se prý jedná o “neveřejné informace.”

Další postup na Lysyčansk

Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní svodce sdělil, že Rusové pokračují v postupu na další významné město v oblasti Lysyčansk. Ruská armáda podniká tankové, minometné a letecké útoky na ukrajinské pozice s cílem upevnění fronty v oblastech, které dobyla v minulých dnech. Rusko si v posledních dnech obsazením „kapsy“ ukrajinské obrany kolem města Zolote jižně od Lysyčansku připsalo v Donbasu výrazné územní zisky. Proražení ukrajinské obrany u Toškivky umožnilo ruským jednotkám zahájit obkličování Lysyčansku, což zvýšilo tlak na obránce Severodoněcku, jejichž zásobování se stávalo čím dál složitějším. Obsazením Severodoněcku a Lysyčansku by se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí.

Zpracoval Rudolf Hruboň