Ruští vojáci na Ukrajině; Foto: Wikimedia Commons

Ruští vojáci na Ukrajině; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSOVÉ CHTĚJÍ UDĚLAT z Chersonu pevnost a bránit jej do posledního vojáka

“Cherson se stane pevností, kterou budou vojáci bránit až do konce,” řekl Kirill Stremousov, zástupce vedoucího správy Chersonské oblasti, na svém kanálu na sociální síti Telegram. Informuje o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Ochrana lidí a obrana města

“Situace je opravdu složitá. Dnes připravujeme město Cherson jako pevnost na obranu a jsme připraveni bránit se do posledního vojáka. Naším úkolem je zachraňovat lidi, budovat obranu a chránit město, uvedl ve videozprávě. Ukrajinští vojáci budují síly na Chersonském a Záporožském směru pro rozsáhlou ofenzívu. Úřadující guvernér Chersonské oblasti Vladimir Saldo oznámil organizovaný přesun civilního obyvatelstva z pravého na levý břeh Dněpru za účelem vytvoření obranného opevnění.

Nebezpečí útoku na přehradu

Armádní generál Sergej Surovikin, velitel ruské společné skupiny sil v oblasti speciální vojenské operace na Ukrajině, řekl začátkem tohoto týdne, že zpravodajské informace naznačují možnost, že kyjevský režim použije v Chersonské oblasti zakázané metody války a bude se snažit provést teroristický útok na vodní elektrárnu u Nové Kachovky, ze které je vodou zásobován poloostrov Krym. Situaci v hlavním městě regionu Cherson označil za nebezpečnou pro jeho obyvatele.

Zpracoval Rudolf Hruboň