Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

Rusové by měli VAKCÍNU Sputnik V dostávat od přelomu října a listopadu

Očkování ruskou vakcínou proti koronaviru Sputnik V by mohlo být zahájeno na přelomu října a listopadu, uvedl šéf Ruského fondu přímých investic (RDIF) Kirill Dmitrijev. Zdůraznil, že vakcína bude zpočátku primárně určená pro uspokojení domácích požadavků. Uvedla to agentura TASS (viz ZDE).

První schválená vakcína na světě

„Jsme přesvědčeni, že vakcína může začít být v Rusku široce používaná od konce října nebo od začátku listopadu, řekl Dmitrijev. Dal najevo naději, že by v listopadu mohla dostat souhlas k použití i na Blízkém východě. „Bezpochyby doufáme, že by ruská vakcína mohla být schválena a využívána v listopadu i na Blízkém východě. Zdůraznil přitom, že Sputnik V je první vakcína proti koronaviru, která byla na světě schválená k použití, a proto je o ni velký zájem.” Klinické testy nové vakcíny na vybraných dobrovolnících proběhly už v červnu a červenci.

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Obrovský zájem ve světě

Jako první zahraniční země zahájí testy Sputniku V Bělorusko. Podle Dmitrijeva by mohly proběhnout i ve Spojených arabských emirátech. Indická firma Dr Reddy Laboratories tento týden podle serveru NDTV podala žádost, aby mohla provést v Indii druhou a třetí fázi klinických testů Sputniku V. Otázkou je i to, zda bude k dispozici dost dávek. Firma Binnofarm uvedla, že může vyprodukovat asi půldruhého milionu dávek ročně. Indické Dr Reddy Laboratories ale uvádějí, že by mohly vyrábět až sto milionů dávek ročně. Ve světě si zatím různé země včetně Brazílie předobjednaly u Ruska asi 1,5 miliardy dávek. Evropská unie spoléhá na vakcínu vyvíjenou britskou společností AstraZeneca, která zatím neprošla úspěšně ani stádiem klinických testů a doba, kdy by měla být k dispozici, je zatím neznámá.

Zpracoval Rudolf Hruboň