Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Zahraniční

RUSKÝ ŠPION promluvil o své práci pro české tajné služby

Bývalý poradce ředitele Státní korporace pro kosmické aktivity Roskosmos Ivan Safronov obviněný z vlastizrady v rozhovoru pro list Kommersant promluvil o svém seznámení s českým novinářem Martinem Laryšem, o kterém média uvedla, že ho naverboval (viz ZDE).

Safronova měl naverbovat Martin Laryš

Podle Safronova se poprvé setkal s Laryšem v roce 2010, když dotyčný pracoval pod krytím zpravodaje českých novin v Moskvě. Obviněný špion dále sdělil, že se Laryš vrátil v roce 2012 do vlasti, a pak si prý jen občas napsali na sociálních sítích. Jejich další schůzka se podle Safronova konala v roce 2016, když o víkendu navštívil Prahu. Safronov dále uvedl, že Laryš v roce 2017 odešel z práce a rozhodl se založit vlastní internetový projekt, jehož činnost spočívala v odesílání předplatitelům přehledů médií a analytických příspěvků. Safronov řekl, že ho Laryš požádal o pomoc v projektu, na což přistoupil. „Nepsal jsem pro něj víc než jeden nebo dva příspěvky měsíčně. Témata se zakládala na aktuálních informacích, o které byl tenkrát zájem. Martin mi poslal seznam témat, na která by chtěl zveřejnit články. Když jsem mohl něco napsat, psal jsem, když ne, tak ne,“ tvrdí bývalý poradce šéfa Roskosmosu.

Laryš kontakty se Safronovem přiznal

Laryš pro média přiznal, že se se Safronovem seznámil v roce 2012, když v Rusku pracoval oficiálně jako zpravodaj deníku Lidové noviny. Spolupracovali však prý pouze na “profesionální úrovni” čistě jako kolegové ”na tématech souvisejících s politikou, ekonomikou a bezpečností”. Laryš absolvoval v lednu 2009 magisterské studium Politologie na Masarykově univerzitě v Brně. Poté absolvoval několik zahraničních studijních stáží na Ukrajině (Lvov, Kyjev) a v Ruské federaci (Moskva), kde následně působil jako dopisovatel Lidových novin. V současné době pracuje jako ředitel politické neziskové organizace pod názvem Centrum pro bezpečnostní analýzy a prevenci, která zveřejňuje zprávy o bezpečnosti ve východní Evropě a v Africe (viz ZDE).

Podezřelý ze špionáže pro NATO

Safronov byl zadržen 7. července loňského roku a tentýž den ho Lefortovský soud v Moskvě nechal zatknout. Podle informací FSB byl bývalý poradce Dmitrije Rogozina obviněn z předání tajných informací o ruské vojenské technické spolupráci a obranném průmyslu jedné z tajných služeb NATO. Obhájci Safronova sdělili, že vyšetřovatelé ho podezírají z toho, že od roku 2012 pracoval pro české tajné služby. Předával ze zištných důvodů vojenské technické informace o dodávkách zbraní do afrických zemí a konečným odběratelem těchto tajných údajů byly USA. Představitelé Roskosmosu prohlásili, že zatčení Safronova nesouvisí s jeho prací ve státní korporaci. Podezřelý dosud vinu nepřiznal.

Zpracoval Rudolf Hruboň