Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Zahraniční

RUSKÝ ŠPION pracující pro české tajné služby zůstane ve vazbě

Moskevský městský soud ve čtvrtek odmítl stížnost na prodloužení vazby bývalého poradce šéfa Roskosmosu Ivana Safronova, který čelí obvinění z vlastizrady kvůli spolupráci s českou rozvědkou. Ve vazbě zůstane přinejmenším do 7. května. Uvedl to server Novinky (viz ZDE).

Pracoval pro české tajné služby

Safronov se nachází v moskevské vazební věznici Lefortovo od loňského 7. července. Bývalého novináře, který se loni v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos, zatkla v červenci ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba uvedla, že Safronova v roce 2012 zverbovala česká rozvědka, konkrétně agent Martin Laryš, který se kryl prací novináře. V roce 2017 splnil zadaný úkol shromažďovat a předávat tajné informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě. Konečným příjemcem těchto informací byly Spojené státy.

Safronov obvinění odmítá

Safronov, který před svým působením v Roskosmosu pracoval v denících Kommersant a Vedomosti, vinu odmítá a tvrdí, že je prý pronásledován za svou dřívější práci novináře. V rozhovoru, který v polovině února zveřejnil Kommersant, si postěžoval, že se ani po půl roce podrobně údajně nedozvěděl, z čeho je vlastně obviněn. „Smysl mého pobytu ve vyšetřovací vazbě je jediný – psychologický nátlak s cílem zlomit mě a přimět k přiznání,“ tvrdí.

Zpracoval Rudolf Hruboň