Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Zahraniční

RUSKÝ ŠPION pracující pro české tajné služby bude obžalován z velezrady

Moskevský městský soud v úterý zahájí debatu stran v trestní věci velezrady proti novináři Ivanu Safronovovi, který je podezřelý z velezrady za špionáž pro české tajné služby. Agentuře Interfax to sdělilo tiskové oddělení soudu (viz ZDE).

Obvinění z velezrady

Safronov je obviněn podle článku 275 trestního zákoníku Ruské federace z velezrady. Vyšetřování prokázalo a zdokumentovalo dlouhou špionážní činnost podezřelého, která trvala od roku 2015 do roku 2019. „Zpravodajství a shromažďování tajných a přísně tajných informací Safronovem, a to i ve vztahu k vojensko-technické spolupráci mezi Ruskem a státy, které jsou členy kolektivní bezpečnosti Organizace Smlouvy, a také zeměmi Blízkého východu, Afriky a Balkánu,“ uvádí se v obvinění. Safronov podle vyšetřování „systematicky předával shromážděné informace zástupcům cizích zpravodajských služeb, přičemž si uvědomoval, že tyto informace mohou být členskými státy NATO použity proti bezpečnosti Ruské federace“. Safronov se dopustil velezrady, jak bylo zjištěno vyšetřováním, na refundovatelném základě a také s pomocí šifrovacích metod.

Naverbován Čechy

Novinář byl v roce 2012 naverbován zástupcem české tajné služby, kterému v roce 2017 předal tajné informace související s ruskou vojensko-technickou spoluprací v afrických zemích a působení ruských ozbrojených sil na Blízkém východě. Konečným příjemcem utajovaných informací byly podle vyšetřovatelů Spojené státy americké. V prosinci 2015 pak předal Safronov za 248 dolarů politologovi Demuri Voroninovi, který má dvojí občanství Ruska a Německa, informace o aktivitách ozbrojených sil Ruska v Sýrii, které je obratem předal zástupcům univerzity v Curychu ve Švýcarsku a BND (Spolková zpravodajská služba Německa). Vyšetřování trvá na tom, že tyto informace by mohly být použity k analýze akcí ruských jednotek v Sýrii. Safronov byl zatčen v červenci 2020, vinu nepřiznává a tvrdí, že trestní případ prý souvisí s jeho novinářskou činností.

Zpracoval Rudolf Hruboň