Ilustrační foto: Øyvind Holmstad / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Øyvind Holmstad / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO zvažuje omezení dovozu českého piva. Jako odpověď za vyhoštění diplomatů

Jednou z reakcí Ruska na vyhoštění diplomatů z Prahy může být omezení dovozu českých výrobků, zejména piva. Informaci uvádí ruský deník Kommersant s odvoláním na vládní zdroje (viz ZDE).

Akce Prahy nezůstane bez odpovědi

Podle slov jednoho ze zdrojů je pravděpodobné, že se Moskva uchýlí k ekonomickým sankcím, nakolik „bezprecedentní agresivní akce Prahy nemůžou zůstat bez odpovědi, zároveň však na ně nelze reagovat recipročním způsobem“. V případě reciproční reakce by museli být vyhoštěni všichni Češi včetně velvyslance, což není daleko od přerušení diplomatických vztahů. Proto se teď zvažují alternativní možnosti reakce,“ upřesnil jeden ze zdrojů. Zdroje dále uvádějí, že omezení se dotknou některých průmyslových odvětví, avšak bylo zdůrazněno, že při sestavování nové černé listiny budou ruské orgány vycházet z principu neuškodit sobě.

České pivo na čele seznamu

Podle všeho se tato omezení dotknou dovozu českého piva. Jeho dovoz do Ruska v roce 2020 činil více než 38 milionů dolarů, přičemž v porovnání s rokem 2019 se v loňském roce zvýšil téměř o 10 procent. Z celkového počtu dovezeného piva do Ruska na Česko připadá asi 10 procent nebo 40 milionů litrů ročně, dodal odborník. Podle jeho slov kvůli kolísaní kurzu měny tento produkt v maloobchodě zdražuje, a proto v Rusku objem spotřeby českého piva klesá. „Nápoje vyrobené v České republice pravidelně nebo příležitostně konzumují méně než 2 miliony lidí,“ uvedl. Oraz Durdyjev, ředitel pro právní záležitosti a korporátní vztahy AB InBev Efes, uvedl, že v současné době se do Ruska dováží přibližně deset značek českého piva.

Kauza Vrbětice

17. dubna český premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na mimořádném brífinku vlády oznámili, že mají údajně “důvodné podezření” o zapojení ruských důstojníků zpravodajské služby GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích, k nimž došlo v roce 2014. Jedná se prý o stejné důstojníky, kteří měli stát za otravou Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury v roce 2018. Motivem útoku na sklad měly být podle médií dodávky zbraní na Ukrajinu nebo opozičním silám v konfliktu v Sýrii. Česká republika a Rusko, které svou odpovědnost odmítá, si následně vzájemně vyhostily pracovníky ambasád a později se rozhodly zastropovat jejich počet na principu parity.

Zpracoval Rudolf Hruboň