Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Profil Marie Zacharovové na sociální síti

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Profil Marie Zacharovové na sociální síti

Zahraniční

RUSKO zprostředkovalo PŘÍMĚŘÍ v Náhorním Karabachu

Po 11-hodinovém vyjednávacím maratonu zprostředkoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uzavření příměří v bojích o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Příměří by mělo platit od sobotního poledne, uvedla agentura TASS.

Výměna padlých a zajatců

Cílem přerušení bojů je výměna zajatců a těl padlých vojáků, která se má odehrát za zprostředkování mezinárodního výboru Červeného kříže. “Příměří je vyhlášeno od 12:00 10. října 2020 z humanitárních důvodů za za účelem výměny válečných zajatců a jiných zadržovaných osob a těl padlých,” citovala agentura TASS z prohlášení po pátečním 11-hodinovém jednání ministrů zahraničí Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu v Moskvě. Lavrov také uvedl, že strany konfliktu souhlasily se zahájením rozhovorů o mírovém urovnání situace v Náhorním Karabachu, a to prostřednictvím takzvané Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Dlouhodobý spor

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než 25 let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době jsou enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované. Arménii podporuje Rusko a Ázerbájdžán Turecko.

Zpracoval Rudolf Hruboň