Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Zahraniční

RUSKO ZNIČILO na Ukrajině velký sklad vojenské techniky ze Západu

Ruské ministerstvo obrany (MO) uvedlo, že bylo zničeno velké množství americké a evropské vojenské techniky při náletu na ukrajinskou Charkovskou oblast v rámci probíhající speciální vojenské operace Moskvy v zemi.

Nálety na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu

Mluvčí MO Igor Konašenkov v sobotu novinářům řekl, že „v blízkosti železniční stanice Bogoduchov v Charkovské oblasti byla zničena masivní zásilka vojenského materiálu, kterou Kyjev obdržel od USA a evropských zemí. Ruské ozbrojené síly zničily mimo jiné střely Iskander dodávané ozbrojeným silám Ukrajiny z USA a EU. Dodal, že v důsledku náletu „bylo zabito až 280 ukrajinských nacionalistů a také zničeno 48 kusů zbraní a vojenského vybavení.” Konašenkov také uvedl dalších 18 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury, včetně dvou velitelských stanovišť v okrese Skovorodnikovo v Charkovské oblasti a tří skladů munice a paliva v Oděské oblasti, které byly zničeny ruskými vojenskými letouny.

Speciální vojenská operace na Ukrajině

Rusko zahájilo speciální vojenskou operaci k demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny dne 24. února, přičemž prezident Vladimir Putin zdůraznil, že cílem je chránit lidi, kteří byli osm let vystaveni genocidě ze strany kyjevského režimu. Koncem března ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské ozbrojené síly úspěšně splnily hlavní úkoly první fáze operace výrazným snížením vojenského potenciálu Ukrajiny. Druhá etapa operace je podle ruského Ministerstva obrany zaměřena na osvobození nově uznaných republik v regionu Donbasu.
Zpracoval Rudolf Hruboň