Ruský prezident Vladimir Putin a Goar Vartanjanová v roce 2005; Foto: kremlin.ru / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin a Goar Vartanjanová v roce 2005; Foto: kremlin.ru / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO: Zemřela slavná sovětská špionka Goar Vartanjanová

V Moskvě v pondělí ve věku 94 let zemřela bývalá agentka sovětské rozvědky Goar Vartanjanová, která se spolu se svým manželem Gevorkem v roce 1943 podílela na zmaření nacistického atentátu na účastníky konference v Teheránu. Uvedla to ruská agentura TASS.

Zmařený atentát na spojenecké vůdce

Vartanjanová počátkem 30. let minulého století s rodiči přesídlila do Íránu a ve věku 16 let se zapojila do výzvědné skupiny svého budoucího manžela. Vartanjanovi se pak podíleli na zajištění bezpečnosti konference v Teheránu. Přispěli ke zmaření operace Dlouhý skok, jejímž cílem byl atentát na sovětského vůdce Josifa Stalina, amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta a britského premiéra Winstona Churchilla. Spojenci tehdy v Teheránu projednávali další postup proti nacistickému Německu.

Úspěšný agentský pár

Po válce Vartanjanová vystudovala univerzitu v Jerevanu. Pak podle ruské rozvědky SVR “v mnoha zemích světa” působila dlouhá léta spolu s manželem jako agentka sovětské rozvědky. Goar pod krycím jménem Anita, její manžel Gevork pod jménem Henry. Oba patřili podle odborníků k nejúspěšnějším agentským párům v sovětské historii. Gevork Vartanjan zemřel v roce 2012 ve věku 87 let.

Rudolf Hruboň