Budova Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku; Foto: Admiral Bouclettes / Wikimedia Commons

Budova Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku; Foto: Admiral Bouclettes / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO ZAŽALOVALO UKRAJINU u soudu pro lidská práva ve Štrasburku

Rusko poprvé podalo u Evropského soudu pro lidská práva žalobu na jiný stát. Ukrajinu obvinilo ze smrti civilistů, potlačování svobody slova, pronásledování jinak smýšlejících a diskriminace ruskojazyčných obyvatel. Upozornil na to server Eurozprávy (viz ZDE).

Žaloba shrnuje dění od převratu v roce 2014

Ruská žaloba podle listu Kommersant shrnuje události, které následovaly po prozápadním převratu na Ukrajině v únoru 2014, tedy od násilného převratu v Kyjevě s více než stovkou obětí na životech, který přerostl v nacionalistický teror a válku na východě země s tisíci mrtvými civilisty. Ke klíčovým epizodám žaloba řadí podpálení Domu odborů v Oděse, kde uhořeli proruští aktivisté, a ukrajinské ostřelování a bombardování území proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, při kterém umírali civilisté včetně dětí.

Systematické porušování lidských práv na Ukrajině

Ruská diplomacie zdůraznila, že Moskva byla nucena žalobu k evropskému soudu podat, aby upozornila na systematické porušování lidských práv na Ukrajině, které mezinárodní struktury zcela ignorují, i kvůli pokračujícímu porušování ukrajinských závazků vůči mezinárodnímu právu i vlastní ústavě. Od vstupu evropské úmluvy o lidských právech v platnost v roce 1953 byly k štrasburskému soudu podány skoro tři desítky mezistátních žalob. Posuzování žaloby jednoho státu na druhý obvykle trvá roky.

Zpracoval Rudolf Hruboň