Ruská hypersonická střela Kindžal na stihačce MIG-31K; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Ruská hypersonická střela Kindžal na stihačce MIG-31K; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO ZAÚTOČÍ NA KYJEV, pokud neustanou ukrajinské provokace

Ruské síly zaútočí na velitelství v Kyjevě v případě, že budou pokračovat ukrajinské sabotáže a útoky na ruském území. Varovalo před tím podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

Sabotáže a útoky v Rusku

„Zaznamenali jsme pokusy o sabotáž a útoky ukrajinských vojáků na cíle na území Ruské federace. Pokud budou takové incidenty pokračovat, ozbrojené síly Ruské federace zaútočí na ukrajinská velitelství včetně těch v Kyjevě, kterým se ruská armáda dosud vyhýbala,” oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Mluvčí neupřesnil, jaké útoky Moskva zaznamenala. V úterý však ruské úřady informovaly o poničení železniční trati v ruském městě Šebekino v Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou.

Cílem Bělgorodská oblast

Bělgorodská oblast od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině ohlásila několik incidentů, například na začátku dubna tam vypukl požár ve skladu pohonných hmot. Podle ruské správy na zařízení zaútočily dva vrtulníky ukrajinské armády. Ukrajinští představitelé zodpovědnost později popřeli. Šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov následně prohlásil, že ruské tajné služby by mohly údajně plánovat teroristické útoky na ruském území, aby z nich obvinily Ukrajinu, a podnítily tak prý protiukrajinské nálady v zemi.

Zpracoval Rudolf Hruboň