Ilustrační foto: Austrian Airlines / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Austrian Airlines / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO zakázalo přílet letadlům, která se vyhýbají Bělorusku

Rusko ve čtvrtek nepovolilo přílet do Moskvy letadlu rakouské letecké společnosti Austrian Airlines poté, co se na trase chtělo vyhnout vzdušnému prostoru Běloruska. Důvodem bylo pozdní nahlášení změny trasy letu.

Neschválení změny trasy letu

Let rakouské společnosti měl vzlétnout ve Vídni a jeho destinací měla být Moskva. Rusko se však rozhodlo stroj nevpustit do svého vzdušného prostoru poté, co se Austrian Airlines a řada dalších společností rozhodly vyhýbat se tomu běloruskému. Spouštěčem pro tento krok bylo nedělní nucené přistání letadla v Minsku, na jehož palubě byl extremista Raman Pratasevič (viz ZDE). Vzhledem k rozhodnutí vyhnout se běloruskému vzdušnému prostoru bylo potřeba oficiálně pozměnit trasu letu. Se změnou však musí souhlasit úřady a právě ty ruské své schválení neposkytly, píše ruská agentura TASS s odvoláním na vyjádření samotné letecké společnosti (viz ZDE).

Stejný osud potkal i Air France

Podle nezávislého běloruského zpravodajského portálu Tut.by i agentury Reuters stejný osud ze strany Ruska potkal již dříve i spoj francouzské společnosti Air France. Ten měl do Moskvy přiletět z Paříže, ruské úřady mu však novou trasu vyhýbající se Bělorusku neschválily„Air France lituje jakékoliv nepříjemnosti způsobené touto situací,“ cituje Reuters vyjádření francouzské společnosti. Podle informací agentury zatím neměla Air France narazit na problém v případě jiných letů, které se ruského vzdušného prostoru týkaly. Jako příklad Reuters uvádí středeční spoj z Paříže do Petrohradu či lety, které nad Ruskem jen prolétaly.

Cestující z Paříže přepravil Aeroflot

Ruská letecká společnost Aeroflot přepravila většinu cestujících společnosti Air France, kteří kvůli problémům s koordinací letové trasy nemohli odletět do Moskvy. Agentuře TASS to oznámil zdroj z letiště Charlese de Gaulle v Roissy u Paříže (viz ZDE). „Ruský dopravce převzal přepravu většiny cestujících Air France,“ uvedl zdroj agentury. Podle něj mohou být vlastní lety francouzského dopravce do Ruské federace k dispozici až v pondělí. Ve čtvrtek mluvčí Aeroflotu Michail Demin novinářům řekl, že kvůli neschopnosti organizovat let na palubě Air France bylo rozhodnuto nahradit jeho letadlo prostornějším letadlem Aeroflotu.

Zpracoval Rudolf Hruboň