Ruská vakcína EpiVacCorona; Foto: Rospotrebnadzor

Ruská vakcína EpiVacCorona; Foto: Rospotrebnadzor

Zahraniční

Rusko zahájilo výrobu již druhé VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU

V Rusku byla zahájena výroba již druhé vakcíny proti COVIDu-19 s názvem EpiVacCorona, která byla vyvinuta vědeckou organizací Vektor. Informovala o tom ruská Federální služba pro dohled nad ochranou práv spotřebitelů (Rospotrebnadzor).

První dodávky do konce roku

Druhá ruská vakcína proti COVIDu-19 vyvinutá vědeckou organizací Vektor na základě peptidových antigenů byla zaregistrovaná v půli října. Poregistrační zkoušky vakcíny EpiVacCorona budou zahájeny v nejbližší době a zúčastní se jich 40 tisíc dobrovolníků, včetně seniorů nad 60 let a těch, kteří trpí chronickým onemocněním. Podle informací se má aplikovat 0,5 ml vakcíny, a to dvakrát, nitrosvalově v intervalu nejméně 14 až 21 dní. Hromadné dodávky vakcíny EpiVacCorona by měly být zahájeny na konci listopadu či v prosinci. Nová vakcína by měla být uvedena do prodeje od ledna příštího roku.

Zvýšení produkce obou vakcín

Ruský prezident Vladimir Putin informoval o registraci další ruské vakcíny před dvěma týdny. Putin mimo jiné vyzval ke zvýšení produkce obou ruských vakcín proti koronaviru a jejich poskytnutí především pro domácí trh. „Nyní musíme zvýšit produkci obou vakcín a samozřejmě musíme především poskytnout tyto léky ruskému trhu,“ uvedl Putin na setkání se členy vlády, které proběhlo v režimu videokonference. Lídr Ruska rovněž poblahopřál a poděkoval zaměstnancům Novosibirského centra Vektor. „Toto je nepochybně důležitý úkol, který jste vy, milí přátelé, úspěšně vyřešili. Moc vám děkuji za vaši práci, za vaše úsilí, za váš talent a za vaši obětavost při práci,“ řekl prezident.

Vakcína Sputnik V

11. srpna Rusko jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti COVIDu-19 vyvinutou v Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji ve spolupráci s Ruským fondem přímých investic a Ministerstvem obrany RF. Vakcína dostala název Sputnik V. Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii, která se skládala ze dvou fází a zahrnovala 38 dobrovolníků. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. Ředitel Ústavu N. F. Gamaleji Alexandr Ginzburg uvedl, že používání vakcíny mezi občany bude povoleno po třetí fázi výzkumu přípravku. O vakcínu už projevilo zájem hodně jiných zemí, podle ruského ministra zdravotnictví musí být však nejdříve vyrobeno dost dávek pro vnitřní trh.

Zpracoval Rudolf Hruboň