Příslušníci Federální služby bezpečnosti Ruska; Foto: FSB

Příslušníci Federální služby bezpečnosti Ruska; Foto: FSB

Zahraniční

RUSKO ZADRŽELO v Moskvě ukrajinského špiona

Ruské speciální služby zadržely agenta Ukrajinské tajné služby SBU s krycím jménem Malysh, který se snažil shromáždit informace o účastnících vojenské speciální operace na Ukrajině, uvedla tisková služba oddělení ruské tajné služby FSB pro Moskvu.

Špionáž od roku 2019

Zadržený vyzvědač, pravým jménem A.V. Rudas, je rodák z Charkova, který má občanství Polska a Ukrajiny. FSB uvedla, že Rudas přijel do ruského hlavního města v roce 2019 a přihlásil se na jednu z předních univerzit na Fakultu politických věd, aby rozšířil „příležitosti pro špionáž“. Na pokyn SBU Malysh také shromažďoval a předával informace o ukrajinských politolozích a novinářích, kteří pracují v Rusku a nepodporují kyjevský režim.

Podezřelý se přiznal

“Podezřelý se při výslechu přiznal ke spolupráci s SBU, oznámil okolnosti svého náboru, povahu vykonávaných úkolů a způsoby předávání informací. Rudas také vypověděl, že během studia na Varšavské akademii vojenského umění pod krycím jménem Lis spolupracoval s polskou zpravodajskou službou při poskytování informací o studentech z Běloruska a Ukrajiny, dodala FSB. Nyní orgány činné v trestním řízení zjišťují všechny okolnosti případu a odhalují spojení ukrajinského agenta v Rusku. Špionovi hrozí až 20 let vězení.

Zpracoval Rudolf Hruboň