Velvyslanectví České republiky v Moskvě; Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Velvyslanectví České republiky v Moskvě; Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Zahraniční

RUSKO ŽÁDÁ snížení počtu pracovníků české ambasády najatých na místě

Ruské ministerstvo zahraničí předneslo českému velvyslanci Vítězslavovi Pivoňkovi požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům zaměstnanců, kteří jsou najímáni přímo na místě. Plyne to z prohlášení, které bylo zveřejněno na webu ministerstva.

Disproporce v místním personálu

Moskva tak reagovala na oznámení českého ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě. Ruská strana zdůrazňuje, že mezi velvyslanectvími panuje disproporce, pokud jde o jejich zaměstnance najaté přímo na místě, tedy ruské občany v Rusku a občany ČR v Praze. Podle diplomatických zdrojů ČTK zaměstnává české velvyslanectví v současnosti okolo 110 ruských občanů. Patří pod ně totiž formálně například také komplex Českého domu s ubytovacími kapacitami a restaurací nebo konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Ruské velvyslanectví v Praze zaměstnává naproti tomu podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 občanů ČR.

Diplomatická roztržka s Ruskem

Mezi Českou republikou a Ruskem se rozhořel diplomatický spor kvůli “důvodnému podezření” na údajné zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Z Prahy tento týden muselo odcestovat 18 pracovníků ruského velvyslanectví, Moskva vyhostila 20 českých diplomatů. Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 takzvaných administrativně technických pracovníků, upřesnil ministr zahraničí Kulhánek. Podle něho proto Prahu bude muset opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády, aby personální stavy na obou velvyslanectvích odpovídaly. Ruská diplomacie proti tomu důrazně protestovala a uvedla, že si vyhrazuje právo na další kroky v případě, že Praha bude dál pokračovat v protiruské kampani.

Zpracoval Rudolf Hruboň