Lada model XRay; Foto: lada.ru

Lada model XRay; Foto: lada.ru

Magazín

AUTO: Vyšetřování bývalého švédského vedení AvtoVAZ

Od rezignace Bo Anderssona z pozice prezidenta AvtoVAZ uplynulo pouze několik týdnů a policie již připravuje vyšetřování trestné činnosti, ke které mělo docházet ve firmě během “vlády” švédského specialisty…

Ministerstvo vnitra Samarské oblasti zahájilo prověřování poradenské společnosti Jacobson Partners. Moskevská společnost (jejíž CEO nějaký čas dokonce pracoval jako Anderssonův poradce) byla aktivně zapojena do optimalizace struktury AvtoVAZ. V rámci tohoto procesu bylo z firmy propuštěno téměř 20 tisíc pracovníků.

Na jedné straně, zatím nebylo oficiálně potvrzeno, že případ souvisí s činností Jacobson Partners v AvtoVAZ. Nicméně jak uvádí média, jiného zákazníka moskevská poradenská firma v Rusku nemá. Vyšetřování skutečných nebo domnělých podvodů bylo zahájeno na základě kritiky Anderssona ze strany zástupců státní korporace Rostec, která je vlastníkem podílu ve společnosti, a zaměstnanců AvtoVAZ.

Švédskému manažerovi je dáváno za vinu, že se prioritou pro něj stala optimalizace počtu pracovníků a přechod od ruských dodavatelů ve prospěch zahraničních firem. Jiné zdroje tvrdí, že se obvinění týká nestabilní kvality vyrobených aut, dlouhých dodacích lhůt nebo přeprodeje pokoutně nakoupených náhradních dílů a materiálů.

Dle názoru médií bylo záměrem Andressona od počátku aktivně zapojovat do posouzení situace ve firmě různé poradenské firmy. Zdroje z blízkosti akcionářů AvtoVAZ tvrdí, že za dva roky bylo na služby konzultantů vynaloženo až 10 miliard rublů.

Rudolf Hruboň