Ilustrační foto: Insider / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Insider / Wikimedia Commons

Zahraniční

POMOC: Rusko vypraví další humanitární konvoj na východ Ukrajiny

Rusko vypraví před Novým rokem již 84. konvoj humanitární pomoci pro obyvatele Doněcké lidové republiky (DLR) a Luhanské lidové republiky (LLR) na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura TASS.

Přes 400 tun pomoci

“V předvečer Nového roku dopraví konvoj více než 400 tun humanitární pomoci obyvatelům Donbassu, kde kromě balíčků pro děti, léků a zdravotnického materiálu přivezou vozy humanitárního konvoje více než 60 tun novoročních dárků,” uvedl tiskový servis ministerstva pro mimořádné události Ruské federace.

Tradice již od roku 2014

Humanitární konvoje s pomocí obyvatelům východu Ukrajiny zasažených občanskou válkou vypravuje Rusko již od počátku konfliktu v roce 2014. Ozbrojený konflikt v Donbassu začal na jaře 2014 a pokračuje dodnes. Obyvatelé tohoto regionu odmítli uznat novou vládu, která se ujala moci v Kyjevě po prozápadním převratu v únoru téhož roku, a oznámila vytvoření DLR a LLR.

Blokáda ze strany Kyjeva

V reakci na to Kyjev zahájil proti těmto regionům vojenskou, tzv. Protiteroristickou operaci (ATO), kterou nahradil v dubnu 2018 operací spojených sil (EP). Nový ukrajinský režim se snaží východ země izolovat a postavit tak jeho obyvatele proti lokálním úřadům. Z toho důvodu jim všestranně pomáhá Rusko. Ze strany západních zemí není poskytována obyvatelům těchto oblastí žádná pomoc.

Rudolf Hruboň