Zahraniční

Rusko vypálilo VÝSTRAŽNÉ STŘELY vůči britské lodi kvůli narušení jeho výsostných vod

Loď ruských pohraničníků vypálila výstražné výstřely kvůli britskému torpédoborci HMS Defender u Krymu, který narušil výsostné vody Ruské federace, oznámila agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Preventivní bombardování

„Ve 12:06 a 12:08 provedla pohraniční hlídková loď výstražnou palbu,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Torpédoborec HMS Defender byl již dříve varován před použitím zbraní v případě porušení státní hranice Ruské federace. Na varování podle ministerstva nereagoval. Resort uvedl, že loď byla tři kilometry v ruských výsostných vodách. Ruský bombardér Suchoj Su-24M navíc provedl preventivní bombardování, aby zabránil porušování ruských hranic v Černém moři. „Ve 12:19 provedlo letadlo Su-24M preventivní bombardování podél torpédoborce HMS Defender,“ uvedlo ruské vojenské oddělení. Ruské ministerstvo obrany si podle RIA Novosti předvolalo britského vojenského atašé.

Británie střelbu popírá

Británie jakékoli informace o výstražných střelách popírá. „Žádné výstražné rány vypáleny nebyly. HMS Defender pokračuje běžnou cestou v mezinárodně uznávaném dopravním koridoru,” tvrdí britské ministerstvo obrany s tím, že torpédoborec se údajně plavil v ukrajinských vodách a ruské hranice tak prý neporušil. Britské Královské námořnictvo již dříve v červnu uvedlo, že HMS Defender se přesouvá do Černého moře „k vykonávání svých vlastních misí“. Ruský senátor Sergej Cekov v komentáři pro RIA Novosti tento krok odsoudil jako zjevné porušení mezinárodních norem. Frekvence provokací ze strany západních armád vůči Rusku v posledních letech několikanásobně stoupla. Téměř denně např. startují k ruským hranicím špionážní letadla.

Zpracoval Rudolf Hruboň