Ilustrační foto: Jeff Gilbert / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jeff Gilbert / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO VRACÍ ÚDER: Britským aerolinkám zakázalo vstup do vzdušného prostoru

Rusko zahajuje sankční odvetu. Jako první zakázalo aerolinkám British Airways vstup do svého vzdušného prostoru. Krok je odpovědí na zákaz letů ruské společnosti Aeroflot do Spojeného království, informovala agentura Reuters.

Plný zákaz letů

„Domnívám se, že je to jejich odveta za to, že jsme Aeroflotu zakázali létat a přistávat ve Spojeném království,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace. Ruská agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija uvedla, že její opatření je reakcí na nepřátelská rozhodnutí britských úřadů. Zákaz pro Brity se vztahuje nejen na lety do Ruska, ale také na lety nad ruským územím. Ruský vzdušný prostor je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií, upozornila agentura AFP. Západní aerolinky přitom přes něj létají mnohem více než ruské na Západ, takže sankce na ně dopadnou tvrději, než na ruské přepravce.

Připraveny další sankce

„Pokud jde o odvetné sankce, tak jsou také připraveny. Nebudou zrcadlit sankce proti Rusku. Dobře ale známe slabá místa Západu,“ sdělila šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Ujistila, že vedení země se bude snažit minimalizovat dopady západních kroků a že stát bude nadále plnit své sociální závazky. Váhavost západních zemí okolo spuštění nově postaveného plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět plyn z Ruska po dnu Baltského moře do Německa, je podle ní dočasná. Matvijenková dodala, že i kdyby byl Nord Stream 2 do sankcí zahrnut, Rusko zůstává spolehlivým dodavatelem plynu do Evropy.

Zpracoval Rudolf Hruboň