Ilustrační foto: Pretenderrs / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Pretenderrs / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO: Vojenští přidělenci velvyslanectví USA chtěli cestovat do zakázané oblasti

Tři američtí diplomaté byli v Rusku vysazeni z vlaku jedoucího z Ňonokcy do Severodvinsku kvůli podezření, že porušili zákony Ruské federace. Chtěli cestovat do vojenské oblasti s omezeným přístupem cizinců. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na policejní zdroje.

Pokusili se vstoupit do vojenské oblasti

Zdroj obeznámený s vyšetřováním řekl agentuře Interfax, že k incidentu došlo v pondělí 14. října okolo 18:00 ve stanici Severodvinsk. „Při kontrole dokumentů cestujících vlaku Ňonokca-Severodvinsk byli objeveni tři cizinci.“ Byli vysazeni z vlaku, protože neměli dokumenty, které by je opravňovaly k vstupu do vojenské oblasti, v níž leží Severodvinsk. Po kontrole dokumentů byli propuštěni. Televize Ren-TV uvedla, že šlo o námořního atašé kapitána Williama Curtise, vojenského atašé plukovníka D. S. Dunna a třetím byl atašé Jerry Arriola. Jsou podezřelí z pokusu o špionáž. Televize podotkla, že Severodvinsk je jednou z oblastí Ruska, kam mají cizinci omezený vstup.

Všichni pracují ve vojenském oddělení ambasády USA

Mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě sdělila, že diplomaté byli na severu Ruska údajně na oficiální cestě, o které prý předtím náležitě informovali ruské ministerstvo obrany. Agentura Interfax uvedla, že všichni tři pracují ve vojenském oddělení ambasády. Chtěli cestovat do oblasti, kde v srpnu došlo k výbuchu rakety, při němž unikla radioaktivita a zahynulo několik expertů. Raketa vybuchla při testu na moři. Zřejmě šlo o střelu využívající k ohřátí plynu jadernou fúzi, Rusko však k incidentu, při němž se nakrátko v oblasti zvýšila radioaktivita, neuvedlo žádné podrobnosti. Severodvinsk, kde je velká ponorková základna, leží ve vojenské oblasti, do níž není povolen vstup.

Rudolf Hruboň