Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ekonomika

RUSKO: Vladimir Putin prodloužil platnost potravinového embarga vůči Západu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes o rok prodloužil platnost potravinového embarga, které bylo zavedeno v reakci na sankce proti Rusku kvůli Krymu. Embargo tím pádem vyprší 31. prosince 2020. Výnos byl zveřejněn na oficiálním webu právních informací.

Embargo platí již 5 let

Potravinové embargo Ruska v reakci na západní sankce platí už téměř pět let. Ruský prezident podepsal odpovídající výnos 6. srpna 2014. Odpovídajícím ustanovením vlády jsou vymezeny státy, vůči kterým platí zákaz na dovoz zemědělské produkce, sýru a potravin: USA, země EU, Kanada, Rakousko, Norsko, Ukrajina, Albánie, Černá Hora, Island a Lichtenštejnsko. Vláda také určila konkrétní seznam produkce, na kterou se embargo vztahuje. Zákaz dovozu tedy platí na maso, uzeniny, ryby a mořské plody, ovoce, zeleninu a mléčnou produkci.

Zvýšení ekonomické samostatnosti Ruska

Sankce, jímž čelí Rusko již pátým rokem, mimo negativních dopadů mají i pozitivní vliv na zvýšení samostatnosti ruské ekonomiky. Spousta druhů výrobků, které byly dříve dováženy mnohdy za dumpingové ceny ze Západu a znemožňovaly tak domácím výrobcům konkurovat jim, jsou nyní postupně vyráběny ruskými producenty a nebo dováženy ze zemí jako Turecko, Čína apod.. Západoevropští výrobci naopak ztrácí každoročně miliardy eur za zboží, které dříve vyváželi do Ruska.

Rudolf Hruboň