Ilustrační foto: Lukáš Musil / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Lukáš Musil / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO UZAVŘELO VZDUŠNÝ PROSTOR pro dopravce z ČR, Polska a Bulharska

Rusko uzavřelo vzdušný prostor pro letecké dopravce z České republiky, Polska a Bulharska. S odvoláním na ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija o tom dnes informuje agentura Interfax.

Odveta za západní sankce

Je to odveta za stejné rozhodnutí, které kvůli ruské bezpečnostní operaci na Ukrajině tyto tři země učinily vůči ruským leteckým společnostem v pátek. “V souvislosti s nikoliv přátelskými rozhodnutími leteckých úřadů Bulharska, Polska a Česka se od 26. února 2022 od 15:00 hodin moskevského času (13:00 SEČ) pro letecké dopravce těchto států a/nebo v nich registrované (společnosti) zavádí omezení letů do míst v Rusku, včetně tranzitních letů přes ruský vzdušný prostor,” cituje Interfax z prohlášení úřadu. “Lety z těchto zemí lze uskutečnit pouze na základě zvláštního povolení vydaného Rosaviacijí nebo ruským ministerstvem zahraničí,” dodal úřad.

Sankce postihnou více Západ

Vzájemné uzavření leteckých prostorů mezi některými západními státy a Ruskem mnohem více poškodí západní letecké přepravce. Z Ruska totiž létaly letecké společnosti pouze do konkrétních míst na Západě, ale západní přepravci využívali ruský vzdušný prostor hlavně pro tranzitní lety do Asie. Nyní budou muset ruský vzdušný prostor složitě oblétávat, což lety zpozdí a prodraží. Rusko přijde pouze o tranzitní poplatky za použití tamního vzdušného prostoru.

Zpracoval Rudolf Hruboň