Ilustrační foto: Sandro Halank / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sandro Halank / Wikimedia Commons

Magazín

RUSKO USPĚLO s odvoláním proti vyloučení sportovců z mezinárodních soutěží

Rusko poprvé na soudním poli uspělo s odvoláním proti vyloučení svých sportovců z mezinárodních soutěží kvůli vojenské operaci na Ukrajině.

Vyloučení na základě politických motivů

Rusko slaví své první soudní vítězství proti sportovním sankcím souvisejícím s vojenskou operací na Ukrajině poté, co úspěšně zrušilo rozhodnutí Mezinárodní sáňkařské federace (FIL) o zákazu působení ruských sáňkařů na mezinárodních soutěžích. Informoval o tom web insidethegames.biz (viz ZDE). Arbitři zjistili, že rozhodnutí výkonné rady FIL zakázat ruské sportovce bylo „diktováno výhradně politickými motivy a nemělo žádné právní důvody pro přijetí. Ruská sáňkařská federace (FSSR) si také udržela své členství ve FIL poté, co v hlasování na mimořádném kongresu celosvětového řídícího orgánu neuspěl návrh na vyloučení z organizace.

Rozhodnutí může být důležitým precedentem

Arbitráž navíc naznačila, že výkonný výbor FIL překročil své kompetence a uplatnil tyto sankce vůči Ruské sáňkařské federaci a ruským sportovcům, kteří se nedopustili žádného disciplinárního nebo jiného přestupku. Doufáme, že rozhodnutí Rozhodčího soudu FIL vydané 7. dubna 2022 se stane důležitým precedentem a vodítkem při posuzování odvolání proti rozhodnutím jiných mezinárodních sportovních organizací,” prohlásila FSSR. Ruská oficiální státní tisková agentura TASS označila rozhodnutí arbitrážního soudu FIL za první vítězství země nad sportovní politikou. Očekává se ale, že rozhodnutí bude opět napadeno, protože ruská vojenská operace na Ukrajině pokračuje.

Zpracoval Rudolf Hruboň