Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO ukončilo vojenská cvičení na jihu a západu země. Hrozba ze strany NATO dále trvá

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se rozhodl dokončit všechny akce v Jižním a Západním vojenském okruhu, jelikož bylo dosaženo všech cílů. Jednotky by se tak dle jeho slov měly od 23. dubna začít vracet od jižních hranic směrem k místům trvalého nasazení.

Kontrola připravenosti vojsk byla úspěšná

„Věřím, že bylo plně dosaženo cílů náhlé kontroly. Vojska prokázala schopnost zajistit spolehlivou obranu země. V této souvislosti jsem se rozhodl dokončit kontrolní akce v Jižním a Západním vojenském okruhu,“ uvedl Šojgu na setkání na Krymu. Ruský ministr rovněž dodal, že ruské ozbrojené síly adekvátně reagují na všechny změny situace poblíž ruských hranic. Kromě nařízení o přesunu vojsk Šojgu nařídil také provést podrobnou analýzu a shrnout výsledky dané kontroly. Podle jeho mínění byly na Krymu během náhlé kontroly realizovány akce protivzdušné obrany pobřeží, do akce byly zapojeny pobřežní raketové systémy Bal a Bastion, bezpilotní letouny Inochodec, hlídkové čluny Raptor, a také další nové a perspektivní modely obrany.

Růst vojenské aktivity NATO kolem Ruska

Šojgu na schůzce informoval také o růstu vojenské aktivity NATO poblíž jižních hranic Ruska. V tomto regionu výrazně roste vojenská aktivita bloku NATO. Zintenzivňují se také zpravodajské činnosti a zvyšuje se intenzita a rozsah akcí operačního výcviku,“ pronesl Šojgu na setkání na Krymu. „Pečlivě sledujeme přesun spojeneckých vojsk do oblasti nadcházejících cvičení Defender Europe – 2021. V Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku byla vytvořena koordinační centra, která zajišťují setkání vojsk NATO a vojenského materiálu,“ uvedl dále. Podle něj je jedno z hlavních koaličních uskupení aliance rozmístěno v oblasti Černého moře. „V současné chvíli míří do řeckých přístavů zbraně, vojenské a speciální vybavení,“ dodal Šojgu.

Největší vojenské manévry od dob studené války

Očekává se, že NATO v květnu až červnu uspořádá největší vojenské manévry od dob skončení studené války pod názvem Defender Europe 2021. Stejně jako dříve se bude ve východní Evropě a v Pobaltí realizovat nácvik jak obranných, tak útočných akcí. Na rozdíl od předchozích let ale bude v letošním roce věnována zvláštní pozornost nikoli východní, ale jihovýchodní Evropě. Manévry jsou plánovány v Černé Hoře, Kosovu a Albánii, a to za účasti místního vojenského personálu. Cvičení protivzdušné obrany se budou konat v Bulharsku a Rumunsku, Maďarsko bude sloužit jako zázemí.

Zpracoval Rudolf Hruboň