Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová; Foto: Profil ruské ambasády v ČR na sociální síti

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová; Foto: Profil ruské ambasády v ČR na sociální síti

Zahraniční

RUSKO TVRDĚ ODPOVÍ na ukrajinské útoky na jeho území

Rusko tvrdě odpoví na další údery Ukrajiny proti vojenským objektům na ruském území iniciovaných Západem, uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Podle ní Západ otevřeně vybízí Kyjev k tomu, aby používal dodávané zbraně k napadání Ruska.

Při vměšování zvnějšku bleskově odpovíme

„Taková zločinná činnost ukrajinských ozbrojených sil proti ruskému území nemůže zůstat bez odpovědi,“ prohlásila Zacharovová podle ruské agentury TASS. Kyjev a západní metropole by podle ní měly brát vážně vyjádření ruského ministerstva obrany, že podobné akce povedou k tvrdé ruské odpovědi. Západu pohrozil i prezident Vladimir Putin bleskovou reakcí, pokud se bude vměšovat do událostí na Ukrajině. „Pokud se někdo rozhodne zvenčí vměšovat do toho, co se děje, a bude vytvářet z našeho pohledu nepřijatelné hrozby strategického charakteru, musí mít na paměti, že naše protiúdery budou bleskové,“ uvedl Putin.

Dodávky zbraní ohrožují bezpečnost kontinentu

„Snahy o vyzbrojování Ukrajiny, a to i těžkými zbraněmi, jsou počínáním, které ohrožuje bezpečnost kontinentu, provokují nestabilitu,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakci na slova britské ministryně zahraničí. Liz Trussová uvedla, že ruská vojska musí být vytlačena z celé Ukrajiny a spojenci musí prý „zdvojnásobit“ své úsilí a poslat Kyjevu další vojenské vybavení. “Ukrajina se bude bránit všemi způsoby, včetně úderů na sklady a základny ‘zabijáků’. Svět uznává toto právo,“ tvrdí na Twitteru poradce ukrajinského vůdce Zelenského Mychajlo Podoljak.

Ukrajina se nepřímo k útokům přiznala

„Když se (Rusové) rozhodnete rozsáhle napadnout jinou zemi, masově tam zabíjet, masově drtit mírumilovné lidi tanky a ve svých oblastech k tomu využívat sklady, dříve nebo později se vám to vrátí,“ napsal Podoljak, aniž by ale přímo přiznal ukrajinskou zodpovědnost za požár muničního skladu v Belgorodské oblasti. Příčin požáru v muničním skladu může být podle něj víc – například „zásah boží“ za údajné ostřelování civilistů v Mariupolu v době nedávných pravoslavných velikonočních svátků. „Karma – krutá to věc,“ dodal Podoljak. Kyjev se dosud k úderům na ruském území nevyjadřoval.

Zpracoval Rudolf Hruboň