Pomník maršála Koněva v roce 2018; Foto: Gampe / Wikimedia Commons

Pomník maršála Koněva v roce 2018; Foto: Gampe / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO stále doufá, že s Českou republikou dohodne osud památníku maršála Koněva

Rusko chce vyřešit situaci s Českou republikou ohledně situace s památníkem maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva tak, aby byly spokojeny obě strany. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí ministerstva zahraničí Ruska Maria Zacharovová.

Česko-ruské konzultace se zatím nekonaly

„S cílem najít způsob řešení této situace ruská strana v letních měsících loňského roku iniciovala provedení bilaterálních konzultací. Bohužel se do dnešního dne nekonaly. Především v souvislosti s hygienicko-epidemickou situací,“ uvedla mluvčí a dodala: Doufáme, že se nám povede najít řešení osudu pomníku, které uspokojí obě strany.Podle jejího vyjádření, rozhodnutí pražských městských úřadů odstranit pomník maršála Koněva výrazně poškodilo bilaterální vztahy.

Odstranění pomníku maršála Koněva

Památník maršála Koněva byl nehledě na protesty veřejnosti a negativní reakci prezidenta republiky Miloše Zemana 3. dubna 2020 odstraněn na základě rozhodnutí městské části Praha 6. Městské úřady plánují památník umístit do správy Muzea paměti 20. století. Maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv (1897-1973) od jara 1944 velel jednotkám 1. ukrajinské fronty Rudé armády. V květnu 1945 právě tyto jednotky osvobodili Prahu od nacistů.

Zpracoval Rudolf Hruboň