Rusko prohlásilo, že mírové rozhovory s Ukrajinou nepokročily natolik, aby bylo možné uspořádat jednání prezidentů obou zemí. Ruská strana tak dementovala sobotní prohlášení šéfa ukrajinské delegace, jenž tvrdil, že krok prý možný je.
Přání otcem myšlenky?
Šéf ukrajinské vyjednávací delegace Davyd Arachamija v sobotu večer prohlásil, že ruská strana prý během páteční videokonference potvrdila, že navrhované dohody projednané tento týden na setkání v Istanbulu jsou připraveny k diskusi mezi prezidenty. „Rusko dalo oficiální odpovědi na všechny postoje, což znamená, že akceptovali tuto (ukrajinskou pozici) s výjimkou otázky Krymu,“ tvrdil. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ale přiznal, že neexistuje oficiální písemné potvrzení tohoto postoje, když na páteční videokonferenci dostala Ukrajina prý jen “ústní ujištění.” Zdá se tedy, že tvrzení Arachamiji bylo spíše pověstným “přáním, které je otcem myšlenky”.
Požadavky na Donbas a Krym
V neděli ráno však hlavní ruský vyjednavač Vladimir Medinskij dementoval toto sdělení a uvedl, že mírové rozhovory nepokročily natolik, aby bylo možné uspořádat schůzku lídrů, a že postoj Moskvy ke statusu Krymu a Donbasu se nemění. „Návrh dohody není připraven k předložení na schůzce na nejvyšší úrovni,“ uvedl Medinskij na Telegramu. „Opakuji to znovu a znovu: Pozice Ruska na Krymu a v Donbasu zůstává nezměněna. Bohužel nesdílím optimismus Arachamiji,“ uvedl dále Medinskij. „Navíc ukrajinští diplomatičtí a vojenští experti značně zaostávají v potvrzování i těch dohod, kterých již bylo dosaženo na politické úrovni ohledně návrhu textu,” dodal.
Rozpory v ukrajinském vedení
V postojích k vyjednávání s Ruskem se střetávají hlavně názory prezidenta Zelenského, který je připraven ve vztahu k Moskvě k ústupkům, a zastánců tvrdé linie, kteří s žádnými vstřícnými kroky vůči Rusku nesouhlasí. Jejich představitelkou je zejména místopředsedkyně ukrajinské vlády Irina Vereščuková pověřená “reintegrací dočasně okupovaných území”. Zelenskyj sice opět v sobotu v emotivním projevu prohlásil, že Ukrajina údajně není na žádné územní ústupky výměnou za mír připravena, dříve to byl ale právě on, kdo první připustil ukrajinskou neutralitu a to, že se země nestane členem NATO, což jsou základní požadavky Moskvy.
Zpracoval Rudolf Hruboň