Pochod neonacistů z pluku Azov v Mariupolu v červnu 2021; Foto: Wanderer777 / Wikimedia Commons

Pochod neonacistů z pluku Azov v Mariupolu v červnu 2021; Foto: Wanderer777 / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO POZVALO OSN, aby prošetřilo útok na věznici v Olenivce

Rusko oficiálně pozvalo experty z OSN a Červeného kříže v zájmu objektivního vyšetření útoku na vazební věznici v Olenivce, kde byli drženi ukrajinští váleční zajatci, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Informovala o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Objektivní vyšetřování

„Ruská federace v zájmu provedení objektivního vyšetření útoku na vazební věznici v Olenivce, který vedl ke smrti velkého počtu ukrajinských válečných zajatců, oficiálně pozvala experty z OSN a mezinárodního výboru Červeného kříže,“ zdůraznilo ministerstvo. V noci na 29. července zaútočily ukrajinské jednotky na vazební věznici, která zadržovala válečné zajatce, především bojovníky nacionalistického pluku Azov. Budova byla téměř úplně zničena požárem. Na místě byly nalezeny fragmenty americké rakety MLRS HIMARS.

Zastrašování zajatců

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, žen útok byl proveden s cílem zastrašit zajaté ukrajinské vojáky a zabránit jejich ochotě spolupracovat s ruskými vyšetřovateli. Šéf Doněcké Lidové Republiky Denis Pušilin útok připsal skutečnosti, že někteří vězni již začali vypovídat. V polovině května složilo zbraně asi dva a půl tisíce bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny a neonacistického pluku Azov, kteří byli zablokováni v mariupolském závodě Azovstal. Zranění byli posláni do nemocnice a někteří váleční zajatci jsou od té doby v kolonii v Olenivce.

Zpracoval Rudolf Hruboň