Ilustrační foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO povolalo svého velvyslance v USA do Moskvy ke konzultacím

Rusko povolalo v úterý svého velvyslance ve Washingtonu Anatolije Antonova do Moskvy ke konzultacím ohledně dvoustranných vztahů se Spojenými státy. Podle agentury TASS to oznámila mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Podle Bidena je prý Putin “zabiják”

Informace o povolání Antonova do Moskvy přišla nedlouho poté, co americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro televizi ABC připustil, že považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za „zabijáka“ a obvinil ho, že se snažil zasáhnout do loňských prezidentských voleb v USA. Ředitelství amerických tajných služeb v úterý zveřejnilo zprávu o zahraničních aktivitách spojených s loňskými prezidentskými volbami v USA. Odtajněný materiál obviňuje ruského prezidenta z toho, že schválil vlivovou operaci s cílem podpořit šance tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a podkopat důvěru ve volební proces.

USA chystají vůči Rusku nové sankce

Podle zdrojů amerických médií se USA chystají brzy na Rusko kvůli novým zjištěním uvalit sankce. „Velvyslanec Ruska ve Washingtonu Anatolij Antonov byl pozván do Moskvy ke konzultacím, jejichž cílem je zanalyzovat, co učinit a kam směřovat v kontextu vztahů s USA,“ citoval TASS ze zveřejněného vyjádření mluvčí ruské diplomacie. Zacharovová podle agentury uvedla, že Rusko má zájem zabránit nezvratné degradaci vztahů s USA, které se v posledních letech dostaly vinou Washingtonu do slepé uličky.

Zpracoval Rudolf Hruboň