Zničený Mariupol; Foto: Ukrajinská armáda / Wikimedia Commons

Zničený Mariupol; Foto: Ukrajinská armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO: Pokud mariupolští obránci složí zbraně, jejich životy ušetříme

Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že pokud mariupolští obránci, kteří ještě bojují, složí zbraně, jejich životy ušetří. Uvedla to agentura TASS.

Smyčka kolem Mariupolu se stahuje

Rusko dříve oznámilo, že ruské a proruské jednotky vyčistily celou městskou oblast přístavu Mariupol od ukrajinských sil a zablokovaly zbývající ukrajinské bojovníky v rozsáhlém areálu tamních oceláren Azovstal. Ukrajinské síly v týdny obléhaném strategickém přístavním městě ztratily do soboty již více než 4000 bojovníků, prohlásil podle agentury RIA mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov. TASS citoval generálplukovníka Michaila Mizinceva, ředitele ruského národního centra pro řízení obrany, podle kterého nabídku Moskvy podnítila katastrofální situace v ocelárnách a také čistě humánní principy. “Garantujeme, že životy všech, kteří složí zbraně, budou ušetřeny,” dodal Mizincev.

Mariupol rozhodne o mírových jednáních

Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer řekl, že situace v Mariupolu je extrémně vážná a že on či jiní vysocí představitelé ukrajinské vlády jsou v kontaktu s jednotkami ve městě. Tvrzení Moskvy o vyčištění městské oblasti od ukrajinských vojáků ale přímo nekomentoval. Podle něj se ruské jednotky údajně snaží zcela zničit civilní obyvatelstvo v přístavním městě. Ukrajinský prezident už dříve novinářům také řekl, že likvidace posledních ukrajinských vojáků v Mariupolu by prý vedla ke konci mírových jednání s Moskvou. Podle vojenských odborníků chce ukrajinská strana získat pouze čas, aby se pokusila shromáždit lidské a materiální zdroje pro poslední pokus o osvobození Mariupolu.

Zpracoval Rudolf Hruboň