Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

RUSKO: Po pěti letech sankcí mezi nejlepšími výrobci sýrů na světě

Ruští manželé Kovtunovi se stali prvními ruskými držiteli zlaté medaile v prestižní světové soutěži World Cheese Awards. Cena, kterou získal jejich tvrdý sýr “Pešernyj”, je ekvivalentem Oscarů ve filmovém průmyslu. Uvádí se to v článku na slovenském zpravodajském serveru SME (viz ZDE).

Začínali v kuchyni

Elvira Kovtunové vyrobila svůj první sýr před čtyřmi lety v hrnci, doma v kuchyni. Její sýry, i když je převážně samouk, jsou z hlediska výroby tak dobré, že se spolu s manželem rozhodli změnit svou vášeň na podnikání“Nemyslel jsem si, že je to možné,” řekl manžel Vjačeslav Kovtun pro agenturu AFP v jejich malé továrně v průmyslovém městě Koroljov nedaleko Moskvy. “Teď věřím ve všechno.” Minulý měsíc se manželé, kteří se seznámili ještě na střední škole a dnes mají tři děti, stali prvními ruskými držiteli zlaté medaile na World Cheese Awards.

Úspěšná náhrada dovozů

Úspěch této rodiny ukazuje, jak daleko se dostala výroba sýrů v Rusku od roku 2014, kdy prezident Vladimir Putin zakázal dovoz potravin ze Západu v reakci na sankce, které Západ uvalil na Moskvu za anexi Krymu a krizi na Ukrajině. Mnozí Rusové si před sankcemi zvykli na francouzské a italské sýry. Moskva tak využila příležitost a zavedla strategii “náhrady dovozu”. Podpořila místní podnikatele, kteří se snažili založit podniky, aby nahradili dovážené zboží. Podle ruské asociace výrobců mléka se výroba sýrů a sýrových výrobků zvýšila mezi lety 2013 a 2018 o třetinu na 670 tisíc tun ročně. Minulý týden prezident Putin přiznal, že byl “trochu znepokojen”, když byla zavedena první represivní opatření, ale uplynulých pár let ukázalo, že sankce přinesly “ruské ekonomice výhody”.

Rusko na mezinárodní mapě sýrů

Po celé zemi se objevily stovky malých mlékáren, a některé z nich, jako například podnik Kovtunových, získávají nejlepší známky od mezinárodních kritiků. Elvira a Vjačeslav, oba čtyřicátníci, spustili výrobu teprve v roce 2018. Neočekávali úspěch tak rychle. Když Elvira minulý měsíc zavolala manželovi, aby mu oznámila novinku o získání mezinárodní ceny, vzlykala. “Bála jsem se. Myslela jsem, že se stalo něco strašného,” řekla s úsměvem. Po vyhlášení cen se vítězný sýr rychle vyprodal a webové stránky firmy zkolabovaly pro obrovský zájem.

Podpořil je i nejznámější ruský sýrař

Elvira strávila několik let zdokonalováním výroby svého sýra s ořechovým a ovocným nádechem. Recept na sýr, který zraje sedm měsíců ve sklepě, je přísně střeženým tajemstvím. Manželé nyní vyrábějí 20 měkkých a tvrdých typů sýra včetně camembertu a sýru brie s lanýži. Zaměstnávají několik lidí a přestože vyrábějí pět dní v týdnu, poptávka převyšuje nabídku. Jedním z lidí, kteří nejvíce podpořili Kovtunovy, byl jejich konkurent Oleg Sirota, pravděpodobně nejznámější ruský sýrař. “Čím více dobrých sýrů máme, tím více lidí nám bude důvěřovat,” uvedl 31-letý šéf svazu ruských výrobců sýra.

Sirota zmínil, jak ho Vjačeslav, který v té době vlastnil stavební firmu, v roce 2016 oslovil na benzínové stanici nedaleko Moskvy a uvedl, že se chce naučit podnikat v oblasti výroby sýra a je připraven prodat svou společnost. “Byl jsem ohromen,” řekl Sirota. Nyní si navzájem pomáhají, plánují rozšířit své činnosti a oceňují Putina za, podle Siroty, ruskou “sýrovou horečku”. Podle Vjačeslava moderní výrobci sýrů v podstatě pokračují v tradici. “Nevymýšlíme nic nového,” řekl. “Před sto lety jsme vyráběli hodně sýrů a vyváželi do Evropy a Pobaltí. Nyní obnovujeme recepty našich předků.”

Rudolf Hruboň