České politické neziskovky rády školí profesionální aktivisty; Foto: RT.com

České politické neziskovky rády školí profesionální aktivisty; Foto: RT.com

Zahraniční

RUSKO označilo českou neziskovku za nežádoucí. Musí v zemi ukončit činnost

Ruská generální prokuratura označila činnost české neziskové organizace Prague Civil Society Centre (PCSC) za nežádoucí. Oznámilo to v pondělí tiskové oddělení prokuratury. Na jejím vzniku se podílela nezisková organizace Člověk v tísni (při České televizi).

Hrozba pro ústavní pořádek a bezpečnost Ruska

„Generální prokuratura na základě výzkumu získaných materiálů rozhodla o označení aktivit zahraniční nevládní organizace Prague Civil Society Centre (pražské Centrum pro občanskou společnost, Pražské občanské centrum) (Česká republika) za nežádoucí,“ stojí v prohlášení. Generální prokuratura uvedla, že aktivity Prague Civil Society Centre představují hrozbu pro ústavní pořádek a bezpečnost Ruska. Organizace tak v zemi nyní nesmí nadále působit a ruští občané s ní nesmějí nadále spolupracovat. Informace o přijatém rozhodnutí byla odeslána na ruské ministerstvo spravedlnosti, a to kvůli jejímu zanesení na seznam zahraničních a mezinárodních nevládních organizací, jejichž aktivita je označena za nežádoucí v Rusku.

Výcvik a organizace převratů i za české peníze

Na vzniku této organizace se v únoru 2015 podílela další česká kontroverzní nezisková organizace s politickým zaměřením Člověk v tísni. Ruské orgány tuto nevládní humanitární organizaci označily za nežádoucí již loni. Jejím cílem je podpora tzv. “občanských iniciativ” v zemích Východního partnerství (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán), v Rusku a v zemích Střední Asie. Ve skutečnosti PCSC pořádá kurzy pro profesionální aktivisty s cílem organizace prozápadních převratů a nastolování loutkových režimů v jednotlivých zemích (viz ZDE). Finance této organizaci poskytují dvě soukromé nadace s neprůhledným vlastnictvím (C.S. Mott Foundation a Oak Foundation) a také česká, americká a švédská vláda.

Rudolf Hruboň