Příslušníci Federální služby bezpečnosti Ruska; Foto: FSB

Příslušníci Federální služby bezpečnosti Ruska; Foto: FSB

Zahraniční

RUSKO ODHALILO ukrajinskou neonacistickou skupinu

Ruská Federální bezpečnostní služba odhalila síť 106 neonacistů, členů ukrajinské skupiny “Maniaci: kult vraždy” v 37 regionech Ruska. Podle informací FSB plánovali po celém území Ruska teroristické útoky v podobě masových vražd.

Pod záštitou ukrajinských tajných služeb

Jedná se o největší operaci proti členům této extrémistické skupiny v Rusku. „Byly provedeny operativní a vyšetřovatelské úkony k odhalení 106 členů ukrajinské neonacistické mládežnické skupiny ‘Maniaci: kult vraždy’ v 37 regionech Ruské federace, kterou založil Jegor Krasnov, působící pod záštitou ukrajinských tajných služeb,“ uvádí se ve zprávě FSB. Vyšetřovací komise vyšetřuje Krasnova v souvislosti s přípravou vražd a iniciovala jeho zařazení na mezinárodní seznam hledaných osob. Cílem operací je zablokovat činnost, kterou inicioval Krasnov v různých regionech Ruska. Za pomocí messengerů a sociálních sítí účastníci dostávali pokyny o realizaci teroristických útoků a masových vražd.

Po zuby ozbrojení teroristé

„Mezi zadrženými účastníky skupiny ‘Maniaci: kult vražd’ jsou tři administrátoři internetových spolků dané organizace, jejichž úlohou byla propagace extrémistické ideologie a výzvy k uskutečnění násilných skutků. Další dva zadržení jsou podezřelí z přípravy ozbrojených napadení na vzdělávací instituce,“ uvádí se dál ve zprávě. Kromě toho v Penzenské oblasti a republice Komi byla zmařená činnost dvou skupin, těsně spojených se zmíněnou ukrajinskou neonacistickou skupinou. U této skupiny byly nalezeny lovecké zbraně, pneumatické pistole, velké množství ostří, a také nádoby se slzným plynem. Uvedené osoby budou obviněny a předány do rukou spravedlnosti.

Zpracoval Rudolf Hruboň