Protesty na podporu A. Navalného; Foto: Evgeniy Isaev / Wikimedia Commons

Protesty na podporu A. Navalného; Foto: Evgeniy Isaev / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO obvinilo USA z podpory nepokojů v zemi. Předvolají si velvyslance

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že američtí diplomaté budou předvoláni na ministerstvo kvůli zveřejnění map neschválených protestních akcí v Moskvě na svých webových stránkách.

Údajná ochrana amerických občanů

Američtí kolegové to budou muset vysvětlit,“ uvedla Zacharovová. V pátek americké velvyslanectví v Rusku zveřejnilo varovné prohlášení o opozičních demonstracích v Rusku na podporu aktivisty Alexeje Navalného. Ambasáda uvedla trasy očekávaných shromáždění a vyzvala občany USA, aby se těmto místům vyhýbali. Velvyslanectví uvedlo, že v Moskvě „se demonstranti chystají shromáždit poblíž Puškinova náměstí přibližně ve 14:00 a jít směrem ke Kremlu“. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém komentáři uvedlo, že pokusy o takové skryté instrukce demonstrujícím budou považovány za hrubé zasahování do záležitostí Ruska a vyvolají odpovídající reakci. Již dříve ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo americké diplomaty v Moskvě, aby se vypořádali s vlastními problémy a nezasahovali do vnitřních záležitostí jiných států.

Doporučení nebo instrukce?

Zacharovová uvedla na své stránce na Facebooku, že velvyslanectví USA nejen zveřejnilo trasy protestů v ruských městech, ale také podvrhlo informace o údajných plánech pohybu demonstrantů směrem ke Kremlu.Co to bylo – doporučení nebo instrukce? Ani organizátoři protestů o takových plánech nehovořili. Dokážeme si představit, co by se stalo, kdyby ruské velvyslanectví ve Washingtonu zveřejnilo mapu protestních tras s uvedením cílového bodu, například Kapitolu. Taková orientace na místě by vedla ke globální hysterii amerických politiků, protiruským sloganům, výhrůžkám sankcemi a vyhoštění ruských diplomatů,“ napsala mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

Američané monitorují situaci

Americké velvyslanectví v Moskvě v sobotu přiznalo, že diplomaté pozorně sledují a vyhodnocují probíhající nezákonné demonstrace ve velkých ruských městech. „Sledujeme zprávy o protestech ve 38 ruských městech … Spojené státy podporují právo všech lidí na mírové protesty, svobodu projevu. Opatření přijatá ruskými úřady jsou zaměřena na potlačení těchto práv,“  uvedlo na Twitteru velvyslanectví. Celonárodní nelegální protesty v Rusku byly zahájeny poté, co byl minulou neděli po příjezdu z Německa zadržen opoziční aktivista Alexej Navalnyj, který se tam léčil ze své údajné otravy. Navalnyj byl vzat do vazby na 30 dní za porušení podmínek probace na základě předchozího odsouzení za zpronevěru.

Zpracoval Rudolf Hruboň