Nové obytné budovy postavené Ruskem v Mariupolu; Foto: RIA Novosti

Nové obytné budovy postavené Ruskem v Mariupolu; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

RUSKO OBNOVUJE obytné budovy v Mariupolu

Ruská správa města Mariupol, patřícího kdysi pod Ukrajinu, rychle obnovuje bytový fond zničený při nedávných bojích. Obnova může být dokončena dříve, než jsou termíny uvedené v hlavním plánu, uvedl místopředseda ruské vlády Marat Khusnullin. Informuje o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Obnova do dvou let

„Obecně plánujeme do dvou let dokončit náš tříletý plán obnovy bytového bydlení ve městě,“ uvedl Khusnullin na svém kanálu na sociální síti Telegram. Místopředseda vlády uvedl, že opět uskutečnil pracovní návštěvu nových regionů, zejména Mariupolu. “Celkem ve městě pracuje 28 tisíc stavebníků. Jdeme dobrým tempem, nyní obnovujeme asi 1250 objektů, přičemž 150 domů je již obnoveno,” poznamenal vicepremiér. Podle Khusnullina má město stále problém s připojením zařízení k sítím, ale tento problém se postupně řeší. “Nyní je zásobováno teplem 475 domů, do konce roku jsme si dali za úkol napojit tisíce objektů, ale ve městě jako celku je problém s chátráním sítí,” uzavřel.

Rekonstrukce města

Ruská vojska obsadila Mariupol v polovině května. Během bojů, které trvaly od začátku března, bylo město vážně poškozeno – bylo hlášeno, že se nepodařilo obnovit 20 procent bytového fondu. Škody způsobené ukrajinskými nacionalisty odhadl vyšetřovací výbor na téměř 46 miliard rublů. Hlavní plán, který Khusnullin v červenci představil prezidentu Vladimiru Putinovi, plánuje obnovu Mariupolu do tří let. Do konce letošního roku je plánována obnova 90 sociálních zařízení, vytvoření nového přestupního dopravního uzlu včetně nádraží, přístavu a tramvajových linek. Počítá se také s rozvojem území letiště.

Zpracoval Rudolf Hruboň