Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

Rusko navrhlo USA, aby vyloučily možnost JADERNÉHO KONFLIKTU. Ty to odmítly

Ruská federace navrhla Spojeným státům americkým, aby byla uzavřena dohoda o předcházení jaderné války. Washington však na tuto iniciativu dosud nereagoval. O události informují ruská média.

V jaderné válce nemůže být vítěze

Ve zprávě se uvádí, že Moskva předala Washingtonu návrh dokumentu již v říjnu loňského roku. V dokumentu se praví, že v takové válce nemůže být vítěze, a proto by jaderná válka neměla být nikdy rozpoutána. Rusko tedy navrhuje rozpracovat všechna potřebná opatření k tomu, aby se zabránilo jak úmyslnému, tak náhodnému použití jaderných zbraní. Spojené státy na tuto iniciativu však již půl roku nereagují.

Reakce na vypovězení smlouvy INF

Na americkém velvyslanectví v Rusku uvedli, že Spojené státy jsou i nadále odhodlány „efektivně ovládat své zbraně“. Začátkem února USA obvinily Rusko z porušování Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu a uvedly, že od smlouvy odstupují. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy oznámil, že Rusko zareaguje zrcadlově a také pozastaví plnění smlouvy. Dodal, že všechny návrhy ze strany Ruska ohledně odzbrojení „zůstávají i nadále na stole a dveře jsou otevřené“. Stejně tak podotkl, že se Moskva nebude účastnit nákladných závodů ve zbrojení.

Rudolf Hruboň