Zahraniční

RUSKO NACVIČOVALO ODVETNÝ jaderný úder. Všechny cíle byly zasaženy

Rusko provedlo cvičení odvetného jaderného úderu pod vedením prezidenta Vladimira Putina. Strategické síly splnily úkoly cvičení v plném rozsahu a všechny rakety zasáhly svůj cíl, dodala agentura TASS s odvoláním na Kreml.

Hrozba jaderného útoku

Putin se spojil s ministrem z kremelského situačního střediska. Prostřednictvím videohovoru vyslechl hlášení šéfa resortu obrany a také náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Šojgu prohlásil, že cvičení bylo motivováno přípravou na případný nepřátelský jaderný útok proti Rusku. Moskva uspořádala cvičení jaderných sil v době zvýšeného napětí, kdy na Ukrajině hrozí útok kyjevského režimu tzv. “špinavou jadernou bombou”, který by mohl způsobit radioaktivní zamoření rozsáhlé oblasti za pomoci klasické trhaviny.

Z moře, vzduchu i pevniny

Ruské ministerstvo obrany ukázalo záběry odpálení mezikontinentální rakety Siněva z jaderné ponorky Tula a let strategického bombardéru Tu-95MS, který vypustil střely s plochou dráhou letu. V rámci cvičení byla z kosmodromu Pleseck vypuštěna také mezikontinentální raketa Jars. Jejím cílem – stejně jako rakety Siněva – byl vojenský prostor na Kamčatce na druhé straně Ruska. Moskva USA o svém dnešním cvičeních dopředu uvědomila, sdělil v úterý Washington. Naposledy Rusko uspořádalo jaderné cvičení se zkušebním odpálením balistických raket 19. února.

Zpracoval Rudolf Hruboň