Rusko je připraveno poskytnout nejchudším zemím dovážejícím obilí zdarma dodávky z vlastních zásob, aby nahradilo ukrajinský export, řekl v pondělí novinářům tiskový tajemník Kremlu Dmitrij Peskov. Informoval o tom zpravodajský portál RT (viz ZDE).
Pozastavení obilné dohody
Rusko již v neděli pozastavilo svou účast na takzvané „obilní dohodě“ s Ukrajinou a Tureckem po teroristickém útoku Kyjeva na jeho námořní základnu v Sevastopolu. „Můžeme zaručit připravenost ruské strany kompenzovat chybějící objemy vývozu obilí z vlastních zásob,“ řekl Peskov. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov již dříve uvedl, že Moskva bude i nadále podporovat africké národy, přestože přestane dodržovat tuto dohodu, protože nedokáže více zaručit bezpečnost lodí plujících v tzv. “obilném koridoru.”
Obilí nešlo chudým zemím
Mluvčí Kremlu také řekl, že jen malá část všech ukrajinských zemědělských produktů vyvážených v rámci dohody byla určena pro nejchudší národy, když většinu obilí kyjevský režim prodával do bohatých evropských zemí oplátkou za jejich podporu válce proti Rusku. Podle dohody z července poskytlo Rusko bezpečný „koridor obilí“ přes Černé moře, aby se usnadnil vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Dohoda byla mezinárodně oceňována jako zásadní pro zmírnění celosvětové potravinové krize a pro pomoc nejchudším zemím světa vyhnout se hladovění.
Zneužití obilného koridoru
Moskva pozastavila svou účast na dohodě po masivním teroristickém útoku ukrajinských dronů na svou námořní základnu v krymském přístavním městě Sevastopol. Podle ruského ministerstva obrany námořní bezpilotní letouny vypuštěné v rámci útoku zneužily obilný koridor k dosažení svých cílů a jeden z nich mohl být dokonce vypuštěn z civilního plavidla údajně pronajatého k přepravě ukrajinského obilí. Rusko se na základě toho domnívá, že dohoda o obilí mezi Ruskem a Ukrajinou, které bylo dosaženo v Istanbulu za zprostředkování OSN a Turecka, je nyní z bezpečnostních důvodů mrtvá.
Zpracoval Rudolf Hruboň