Poloostrov Krym; Foto: Denis Kamaev / Wikimedia Commons

Poloostrov Krym; Foto: Denis Kamaev / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO: Na Krymu zadrželi ukrajinskou špionku

Sevastopolský soud v pátek poslal na dva měsíce do vazby Rusku, která je podezřelá, že prováděla na ruském poloostrově Krym špionáž pro Ukrajinu, uvedla agentura TASS.

Zjišťovala tajné vojenské informace

Zpráva přichází krátce poté, co ruská tajná služba FSB oznámila, že v Sevastopolu na Krymu zadržela Rusku podezřelou z práce pro ukrajinskou armádní rozvědku. „Poslali ji na dva měsíce do vazby,” uvedl představitel soudu v Sevastopolu. FSB před tím oznámila, že ve státním zájmu byla zadržena občanka Ruska, kterou „naverbovaly ukrajinské tajné služby”, aby na základě instrukcí vedení rozvědky ukrajinského ministerstva obrany „sbírala v Rusku tajné informace vojenského charakteru”. Žena je stíhána za velezradu na základě paragrafu 275 ruského trestního zákoníku. Hrozí jí až 20 let vězení.

Špionáž Ukrajiny proti Rusku sílí

Ukrajinské tajné služby zintenzivnily v posledních letech špionáž vůči kdysi zpřátelenému Rusku. FSB tento měsíc uvedla, že ve městě Aksaj poblíž hranic s Ukrajinou zadržela ruského důstojníka pro podezření, že ukrajinské rozvědce předával údaje o ruských vojácích, připomněl deník Vedomosti. Minulý měsíc soud v Rostovu poslal na 12 let do vězení penzistu z pohraniční vsi Čertkovo, který se podle soudu dopustil vlastizrady tím, že ukrajinským tajným službám předával informace o rozmístění ruské vojenské techniky. Podezřelý se ještě během vyšetřování ke špionáži přiznal, napsala agentura RIA Novosti.

Rudolf Hruboň