Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Zahraniční

RUSKO NA DONBASE prorazilo ukrajinskou obranu

Ruským jednotkám se v posledních dnech poprvé podařilo prorazit skrze roky budovanou linii zákopů a bunkrů na východní donbaské frontě. Jsou to nucena přiznat už i západní mainstreamová média, jako například server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Rusové postupují do nitra Ukrajiny

Invazní jednotky ruské armády především během prvních několika dní útoku postoupily na některých místech desítky a v některých oblastech až řádově stovky kilometrů do nitra Ukrajiny. V posledních dnech se totiž podařilo ruským silám projít skrze první linii obrany na Donbase, a to v oblasti kolem města Popasna. To bránila proti ruským silám 24. brigáda ukrajinské armády, která Popasnou držela zhruba do konce prvního květnového týdne. Pak se ukrajinské síly z města stáhly, podle ukrajinského generálního štábu prý proto, aby ustoupily na další „připravené pozice“. Ty však dlouho nevydržely.

Ukrajinské armádě hrozí obklíčení

Invazní jednotky (v této oblasti působily hlavně ruské jednotky, a to ty nejlepší dostupné) zkoušely ukrajinskou obranu v několika směrech: přímo na sever, na západ, i na jih. Úspěch se nakonec dostavil v menší či větší míře ve všech. Nejnebezpečnější pro ukrajinskou stranu je přitom severní směr. Tím směrem totiž nejspíše hrozí obklíčení mnoha ukrajinských jednotek ve východní části donbaského výběžku. Ruské jednotky, především 40. brigáda námořní pěchoty, postupovaly z Popasne také směrem na východ. Podařilo se jim tu obejít připravenou ukrajinskou obranu a na poměry donbaské fronty poměrně výrazně postoupit.

Demoralizace po debaklu v Azovstalu

Ukrajinské ozbrojené čelí přes teatrální prohlášení prezidenta Zelenského demoralizaci po debaklu v Azovstalu v Mariupolu, který dobyla ruská vojska v uplynulých dnech. Toto město totiž bylo symbolem odporu Ukrajinců proti Rusku a jeho definitivní pád tvrdě zasáhl ukrajinské sebevědomí a odvahu dále čelit ruské armádě. Přes největší dodávky zbraní ze Západu od konce druhé světové války nedokážou Ukrajinci tuto materiální pomoc náležitě využít. Zuřivost prezidenta Zelenského navíc vyvolala petice desetitisíců občanů Ukrajiny, která žádá uvolnění všeobecné mobilizace, aby ze země mohli odejít všichni muži, kteří už nechtějí bránit a pokládat své životy za loutkový prozápadní režim v Kyjevě.

Zpracoval Rudolf Hruboň