Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Zahraniční

RUSKO MŮŽE BRÁNIT obyvatele Donbasu, pokud bude donuceno

Rusko může bránit obyvatele Donbasu, pokud bude donuceno, uvedl zástupce šéfa prezidentské administrativy Dmitrij Kozak. Začátek vojenských akcí na Donbasu by byl začátkem konce Ukrajiny, dodal.

Rusko varuje Ukrajinu před útokem

„Všechno záleží na rozsahu požáru. Pokud tam bude, jak říká náš prezident, udělaná Srebrenice, pravděpodobně se budeme muset bránit,” uvedl Kozak na tiskové konferenci v Moskvě v narážce na známý masakr z války v bývalé Jugoslávii. Podle něj nyní na Donbasu existují „bojem zocelené“ ozbrojené formace, které jsou schopné držet obranu a potřeba ochrany tak zatím nevzniká. Všechno závisí na druhé straně,“ zdůraznil. Kozak dále varoval Ukrajinu před útokem v Donbasu, když prohlásil: „Věřím, že začátek vojenských akcí by byl začátkem konce Ukrajiny. Byl by to výstřel ne do nohy, ale do spánku,” uvedl.

Eskalace situace v Donbasu

Vedoucí představitel Doněcké lidové republiky (DLR) Denis Pušilin nevyloučil možnost rozsáhlého útoku Kyjeva na Donbas a podotkl, že „Ukrajina má k tomu všechno připraveno“. V DLR oznámili, že 3. dubna zahynulo dítě v důsledku toho, že ukrajinští vojáci použili bezpilotní letoun s výbušným zařízením (viz ZDE). Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že realita na kontaktní linii sil na Donbasu je hrozivá, a že provokace ukrajinských vojáků nejsou ojedinělé, ale četné. Podle jeho slov není Rusko stranou konfliktu a nemůže proto zajistit všeobsáhlé příměří na Donbasu, využívá ale svého vlivu k tomu, aby se dohody plnily.

Zpracoval Rudolf Hruboň